View Single Post
Eski 09-04-2009, 11:05   #15
Remzi Sarıoğlu
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-10-2008
Sayın forum üyeleri
Yukarıdaki yazıları üzülerek okudum. Dünya ülkeleri kimyasal gübreleri terk ettiler. Hatta Avrupa birliği, Amerika ve Japonya ayrı ayrı kıriterlerle ülkelerine tarım ürünleri almaktadırlar. Ülkelerine aldıkları tarım ürünlerini üzerinde kimyasal analiz yaparak kimyasal kalıntıya rasladıklarında iade etmektedirler. Toprağınız kalitesiz olabilir veya bitkilerin ihtiyaçı olan besin değerleri olmayabilir. Bunları sağlamaniz için organik bir çok çözüm var. Ziraat Mühendisleri bu konularda sizlere yardımcı olabilirler. Toplum, kendiniz ve aileniz için kimyasal ürünleri kullanmayınız. Kastamonu eski tarım il müdürü Tahir Muhviroğlu biz yıllarca hangi akla hizmetle bu kimyasal gübreleri halka tavsiye ettik demiştir. Özellikle tüketilen ürünlerde kesinlikle kimyasal ürünleri kullanmayınız. Kimyasal gübrelerle, otobanların 3 kilometre yakınında ve sanayi tesislerinin yakınlarında üretilen ürünleri de kullanmayınız. Bunun çok daha kolay bir yolu var. Organik sertifikası olmayan hiç bir ürünü kullanmayınız. Çernobil faciasından sonra özellikle Karadeniz'de kanser hastalıkları artmaya başladı. Biliyorum dekar başına daha fazla ve hastalıksız ürün almak için çiftçilerimizin çoğu kimyasal ürünleri kullanıyorlar. Bizlerde pazarlardan marketlerden alıp tüketiyoruz. Aldığımız ürünlerin dış görünüşüne göre karar vermemiz gerekiyor. Almanya'dan gelen toptan ayva alıcıları özellikle eğri buğru ve lekeli olanları tercih ediyorlar. Çünkü bunlarda kimyasal gübrelerin kullanılmadığını biliyorlar. Bir şeyi de çok iyi biliyorum. Organik yetişen ürünlerin raf ömrü daha uzun ve damak tadının çok daha güzel oluyor. Şimdi ülkemizde sivas dolayında organik buğday yetiştiriliyor ve bunun bir kısmı ile İstanbul büyük şehir belediyesi organik ekmek yapıyor. Sivas bölgesinde yapılan organik tarımı Japonlar takip ediyorlar. Bahçelerinizde kimyasal ürünleri kullanmayınız ve sertifikasız ürünleri almayınız. Saygılarımla

Düzenleyen Remzi Sarıoğlu : 09-04-2009 saat 11:09 Neden: Düzeltme
Remzi Sarıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön