View Single Post
Eski 06-04-2009, 20:37   #9
MSaygin
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Sevgili uzaytek'in önerisi ile kullanmaya başladığım vBulletin PM Reader uzun zamandır sıkıntı yaratan eski özel mesajları okuma sorunuma çare oldu.

malina'nın isteği üzerine, nasıl kullanacağımıza adım adım bakalım;

1. Özel mesaj kutumuz dolduğu zaman ya da bir nedenle yedeklemek istediğimizde, özel mesaj sayfamıza gidiyoruz.Sayfanın en altına ulaşıp, alttaki resimde G harfi ile gösterilen alanda, "Tüm özel mesajları indir" komutunu altındaki XML seçeneğini tıklıyoruz. Açılan pencerede XML dosyasını saklamak için bilgisayarımızda bir klasör seçip, kaydediyoruz.
Özel mesajlarımızı CSV ya da Text formatında da bilgisayarımızda saklayabiliriz ama vBulletin PM Reader yazılımı XML formatını destekliyor.

Name:  ekran1.jpg
Views: 1174
Size:  17.2 KB

2. Şimdi şu adresten indirip bilgisayarımıza kurduğumuz vBulletin PM Reader yazılımını çalıştırıyoruz.
Aşağıdaki resimde üst sol kısımda A harfi ile gösterilen yerdeki Import XML file düğmesine tıklıyoruz.

Name:  ekran2.gif
Views: 921
Size:  29.5 KB

Bu yazılımda özel mesajlarımızı saklayabilmemiz için database yani veritabanları oluşturmamız gerekiyor.

Import XML file komutu verince program bunun için bizden bir veritabanı yaratmamızı istiyor ve veritabanını saklamak için bir klasör seçiyoruz.
Sonra otomatik olarak tüm mesajlarımızı bu veritabanına kaydediyor.
Ben şimdi yazdığımı okuyunca çok karışık bir şeymiş gibi geldi bana ama yaparken çok basit, 2 adımlık bir iş olduğunu göreceksiniz.

3. Resimde B ile gösterilen alanda Gelen ve Giden klasörlerimiz yer alıyor ve C ile gösterilen alanda da bu klasörlerdeki tüm özel mesajlarımız listeleniyor.C alanında tıkladığımız bir özel mesaj ise E alanında aynı forumdaki gibi okunabiliyor.

4. D ile gösterdiğim Search yani arama düğmesine tıklayınca da tüm mesajlar içerisinde arama yapılabiliyor.

Arama düğmesine tıklayınca, alttaki resimde F ile gösterilen alan açılıyor.Burada istediğimiz klasörü seçip, gönderene, alıcıya, tarihe ve mesaj başlığına göre arama yaptırabiliyoruz.

Name:  ekran3.gif
Views: 929
Size:  15.8 KB

Arama ekranında Ç ile gösterilen düğmeye tıklayarak yeniden klasörler penceresine dönebiliriz.

Çok mesaj alıp gönderen bir üyeyseniz çok işinize yarayacak bir program.

uzaytek'e tekrar teşekkür ediyorum.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön