View Single Post
Eski 06-04-2009, 09:49   #17
MeyveliTepe
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Sn.Zeytinci,
Raporlar tam tersini söylüyor. Çok özetle, ağacın yüksek ısı sebebiyle strese girip fotosentez işlemini durdurmasını engellediği, dolayısıyla fotosentezin kesintisiz devam ettiği birden fazla kaynak tarafından bildiriliyor.

Sn.Lilium,
Tamamen kendi fikir yürütmemin bir sonucu olarak şöyle düşünüyorum. Hali hazırda (bu mevsimde) zeytin güvesi ya pupa halde ya da yeni ergin halde olmalı. Bakterinin bu aşamada bir etkisi yok. Ağaçlar çiçek tomurcukları yapmaya başlayınca zeytin güvesi buralara yumurta bırakacak. Yumurtadan çıkan larvalar ise tomurcuklara zarar vermeye başlayacak. İşte, bu larvaların çıkışını kestirip, tam bu aşamada saldırıya geçmek gerekir diye düşünüyorum.

Bu sıralar, popülasyon takibi için belli yerlere tuzak koyup uçan ergin var mı diye takip etmeli, diğer hazırlıkları tamamlayıp, tomurcuklar belirginleştiğinde bakteri ilacına başlamalı, çiçekler meyve tutuncaya kadar 4-5 günde bir uygulamalı diye bir teorim var.

İlacın adını forumda yazmamaya karar verdim Neemazal reklamı yapınca fiyatını katladılar, ben de zarar gördüm.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön