View Single Post
Eski 29-03-2009, 23:44   #62
Müjgan
moderatör
 
Müjgan's Avatar
 
Giriş Tarihi: 02-08-2004
Şehir: Ankara- Manisa
Mesajlar: 4,542
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yücel Özlem Mesajı Göster

Sayın Hassoman, Endemik tür ile Korunması gerekli ya da koruma altına alınmış türler kavramları arasındaki ayrıma dikkat çekmişti.

Bu Forumda, bu konunun işlendiği bir bölüm ya da başlık var mı bilmiyorum. Hassoman'ın açıklamasından sonra bu konuda epey bilgi eksiğim olduğunu farkettim.

Sanıyorum bu konuda diğer arkadaşların da kafalarında soru işaretleri uçuşuyordu.

Umarım bu konuda teknik ve hukuk açısından durum nedir. Bilenler yardımcı olursa bu eksiğimi tamalamak isterim.


Yücel bey ben de farkına vardım, o konuda kavram karmaşası var gibiydi. Özellikle Hassoman'ın açıklamasından sonra kafanızın karıştığını gördüm. Ama burada konuyu açmanız isabetli oldu. Orada bunu açıklayabilmek biraz güç olacaktı kalabalığın dikkat dağınıklığı nedeniyle...


http://tr.wikipedia.org den alıntıladığıma göre:

Endemik, alanları belirli bir ülke veya bölgeye ait, yerel, ender ve çok ender bulunan türler. Latince endemos (indigenous) kelimesinden gelir ve “yerli” anlamında kullanılır.

Endemik alan; bir ada, bir yarımada veya bir dağ olabileceği gibi birkaç metrekarelik alanlar da olabilir. Türkiye endemik bitkiler açısından dünyanın önemli ülkelerinden birisidir.

Yurdumuzun siyasi hudutları içerisinde doğal olarak yetiştiği halde başka hiçbir yerde yetişmeyen, diğer bir deyişle dünyada yalnız ülkemizde yetişen bitkiler Türkiye endemikleri olarak adlandırılır. Yurdumuz endemiklerinin sayısı 3000 dolaylarında olup endemizm oranı %33 civarındadır.(Davis, 1965-1988).

Ülkemizde endemik tür sayısı diğer Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında ülkemizin bu zenginliği daha iyi anlaşılır. Avrupa ülkeleri arasında en çok türe sahip olan ülke Yunanistan olup 800 civarındadır. Aynı şekilde endemik türlerce zengin İspanya ve Sırbistan’da ise bu sayı 400-500 arasındadır.

Türkiye'de ki endemik türlerin en önemlilerinden birkaçı;
  • Kazdağı göknarı (Abies nordmanniana subsp equi-trojani)
  • Kasnak meşesi (Quercus vulcanica)
  • Anadolu sığla ağacı (Liquidambar orientalis)
  • Sevgi çiçeği (Centaurea tchihatcheffii)
Türkiye'de bilhassa dar derin yarılmış dağlık alanlarında endemiklerin sayısı bir hayli yüksektir. Bunun yanında özellikle Pleistosen’deki iklim şartlarına göre yetişmiş ve yayılma imkânı bulmuş, fakat günümüzde bilhassa dağlık bölgelerimize lokal alanlarda hayatiyetlerini sürdüren çeşitli flora bölgelerine ait bitkiler görülür. Örnek olarak, Karadeniz Fitocoğrafya Bölgesindeki Akdeniz elemanları, Nur, Dedegöl, Ağrı, Nemrut, Mercan (Munzur) dağlarındaki nemli ılıman ve nemli soğuk bitkilere örnek verilebilir.

Bunun yanında Türkiye'de Konzervatif endemikler yanında, yeni gelişmekte olan progresif endemikler de bulunmaktadır. Bu bakımdan hem çeşitli familyalara ait hem de endemikler yönündende çok zengindir.

Türkiye’de yetişen endemik türler doğada, aşırı otlatma, yangın, bilinçsiz kesim, söküm, ıslah çalışmaları, yapılaşma, şehirleşme ve herbisit kullanımı gibi çeşitli tehlikelerle karşı karşıyadır. Bu olumsuz faktörler kimi zaman bitkinin yok olmasına ve bir anlamda yer yüzünde ortadan kalkması anlamına gelmektedir. Bu olumsuz faktörler zamanla bitkilerin durumlarını tespit etme ve gerekli önlemleri alma ihtiyacını doğurmuştur.

Bu ihtiyaca yardımcı olmak amacı ile “Uluslararası Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği(IUCN)” kurulmuştur. Bu kuruluş yapığı çalışmalarla bitkiler için tehlike sınıflarını belirlemiş ve kritik durumdaki bitkileri buna göre değerlendirerek Kırmızı Bülten denilen “Red Data Book ” isimli eseri ortaya çıkarmışlardır. Bu çalışmalardan sonra aynı kategoriler esas alınarak “ Türkiye’nin Nadir ve Endemik Bitkileri ” adlı bir kırmızı bülten hazırlanmıştır.

Bizim ilgilendiklerimiz endemik olsalar da, aynı zamanda doğada kritik derecede tükenmeye yaklaşmış olanlardı. Endemik olduğu halde nesli tükenmemiş ya da kritik bir durum arzetmeyenleri de var ve biz onları tanıyalım ve tanıtalım istiyoruz. Yani endemik olması tükenmeye yakın olduğunu göstermiyor.

Müjgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön