View Single Post
Eski 25-03-2009, 15:23   #1
kaktüs
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
"Kaktüs'ün bahçesi" Molozlu bir alan, nasıl bahçe haline getirilir?

Aslında konuyu açıp açmamakta oldukça kararsız kaldım ancak ağaçlar.net'te geçirdiğim zaman arttıkça içimdeki istek de cesaret de arttı ve beni bu noktaya kadar getirdi.

3 katlı ve 2 daireli bir apartmanda oturuyorum ve tek oturan benim. Apartmanın çok büyük olmasa da kendine ait küçük bir bahçesi var. Bahçe'nin 3 te 1'i kadarı kapalı iki yan kısımları açık. Ev sahibinden oraları kapatıp kapatamayacağımıza dair danıştığımızda "estetik birşey" olma kaydıyla yapabileceğimizi söyledi.

Şu anki hali harabe gibi. Bir de mahallenin çocukları mevcut bahçeye çok giriyor, çöpler vs doluyor bahçe. Hem bu sebeple, hem de bahçeyi düzenlediğim takdirde insanlar tarafından bozulmaması için kapatmam gerekli. Yaklaşık 10 metre kadar açık bir alan var.

Öncelikle 10 metre alan için panel çit denilen ve nispeten hoş görüntüsü olduğu için düşündüğüm çitlerin fiyatını sordum fazlası ile pahalı geldi. Neticede ev sahibi karşılamıyor bunu ve benim için ekstra bir masraf.

Neden başkasının mülkü üzerinde böyle birşeye girişiyorum? Belki mantıklı değil ama hergün üzerinden geçerek içine girdiğim bahçenin "çöplük"ten farksız olması beni rahatsız ediyor. Bu nedenle bahçeyi kapatacak ve onu görsel olarak hoş gösterecek ekonomik çözümlere ihtiyacım var.

Bahçenin fotoğraflarını da çekeceğim. Şu an bahçede, evsahibimin rahmetli annesinin diktiği, incir, erik, nar, zakkum, ceviz ve bir limon ağacım var. Bazılarını bu bahar budadım, kırılmış dallarını temizledim, baharda uyanmalarını bekliyorum. Bir de topraktan çok moloz olan bahçenin bir kenarına iliştiriverdiğim birkaç kök çuha çiçeği mevcut.

Kışı onlarla avunarak geçirdim ama nedense baharın yaklaşması benim içimdeki arzuyu da kıpırdatıyor. Ne olur ya biri beni durdursun ya da bu kıpırtıdan, az maddi hasarla atlatmamı sağlasın

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön