View Single Post
Eski 23-03-2009, 20:46   #34
Remzi Sarıoğlu
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-10-2008
Çanakkale küçükkuyu mihlı çayı ile Babakale arası uçakla havadan ilaçlama yapılmıyor. Bu bölgedeki zeytinciler 2 yıl önce organik zeytin ve zeytin yağı yetiştirdiler. Zeytin yağlarını tariş firması aldı ve zeytinçiler çok mutlu oldular. Pet şişelerin içine zirai ilaç koydular. Üst kısma yakın yerlerinden delikler açtılar ve bunları ağaçlara astılar. Zararlı zeytin sinekleri üstdeliklerden içeri girerek öldüler. Bu bir korunma yöntemi. Ben de geçen yaz organik zeytin yetiştirdim. Sunguard isimli Amerika'da organik belgesi almış bir ürün. Bunu Haziran başında ağaçın yapraklarına uyguladım. Ağaçlar bembeyaz oldu. Bu ürün hem dik güneş ışınlarından hemde zararlı böceklerden ağaçı koruyor. Ağaçlara gübre olarak Türkiye'de tek hidrolize edilmiş leonarditti uygulayınca netice mükemmel oldu. Üç yaşındaki zeytin ağaçlarımın dalları zeytinlerin iriliğinden ve çokluğundan yerlerde sürünüyordu. 6 saatte bir 6 kere yıkadım. 10 litre suya 200 gr limon tuzu ile 700 gr kaya tuzu ettim. Bu karşımı 3 kere değiştirdim. Hazır hale gelmesini bekledim. Çok lezetli oldular.

Remzi Sarıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön