View Single Post
Eski 23-03-2009, 18:32   #4
izzeterisen
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Adenium arabicum I

Bu bitkim en kalın gövdeli olanıdır. Toprak seviyesinde gövdesinin çapı 4,5 cm . (kış boyunca 0,5 cm kalınlaşmış) , boyu 13 cm. altlarına koyduğum taşın çok faydası olmuş, kökler biraz yanlara doğru yönlenmiş. Yanlardan filiz çıkarmaya başladı. Bu yaz sanıyorum gövdesi 10 cm.e yaklaşacak, eğer bir hastalık bulup ölmezse.

2008 de toprağı azar azar (0,5-1 cm. her seferinde) aldım saksıdan, kökleri açığa çıkarmak ve kalınlaşmayı sağlamak için. Ekim ayından itibaren kökleri iyice açığa çıkardım. bunu yapmaktan amacım kış güneşinin yakıcı olmayacağı idi. Kendimce öyle düşündüm.

22032009 arabicum.jpg

Saksısından sökülmeden önce, çok kalın kökleri var. Kök kalınlıkları 3 cm. dolayında.

22032009 arabicum (1).jpg

Saksı çok fazla derin değildi, En alta koyduğum sivrisinek telinin altına geçen kökler kalınlaşmış, sinek teli kökü sıkmış, ayrımakta güçlük çektim.

22032009 arabicum (2).jpg

Kendi saksısındaki şimdiki durumu

Adeniumları bol kumlu, çakıllı karışıma dikmek anladığım kadarıyla çok iyi sonuç veriyor.

Saksılara dün (22.03.2009) aldım havalar yağışlı ve oldukça serin (soğuk gibi) inşallah bu bitkinin başına bu nedenle çürümek gibi bir sorun gelmez. Güneye bakan ılık balkondalar ama. Yeni diktiğim halde gün boyu güneş altındalar. Sıcaklık sanıyorum 20 derece dolayında, gece sanırım 6-7 derecelere düşüyor. Bir kaç gün sonra sulamayı düşünüyorum.

Karışım (torf, perlit, dişli kum,biraz toprak ) + geçen yıl kullandığım bol çakıllı, kumlu karışımın karışımından oluşuyor. geçen yıla göre biraz daha su tutan cinsten ve biraz nemli.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön