View Single Post
Eski 19-03-2009, 18:04   #11
Müjgan
moderatör
 
Müjgan's Avatar
 
Giriş Tarihi: 02-08-2004
Şehir: Ankara- Manisa
Mesajlar: 4,542
Dünyada sadece Gölbaşı nda yetişen halk arasında yanar döner olarak bilinen sevgi çiçeği açmaya başladı. Mayıs ayı başları ile Haziran ayı ortalarına kadar kırmızı ve tonlarında açan sevgi çiçeği geçen yıl kuraklık nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşıkarşıya kalmış sadece 30 metrekare alanda çiçek açmıştı.

GÖLBAŞI’NDA SEVGİ ÇİÇEKLERİ AÇTI

Dünyada sadece Gölbaşı’nda yetişen halk arasında yanar döner olarak bilinen sevgi çiçeği açmaya başladı. Mayıs ayı başları ile Haziran ayı ortalarına kadar kırmızı ve tonlarında açan sevgi çiçeği geçen yıl kuraklık nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşıkarşıya kalmış sadece 30 metrekare alanda çiçek açmıştı. Bu yıl yağışlarında etkisiyle yaygın halde bulunan sevgi çiçeği Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü arazisinin içinde yetiştiği gibi yan taraflardaki arazilerde de çogaldığı gözlendi. Geçen yıla göre sık olmamasına rağmen yaygın olan sevgi çiçeği telle çevrili bulunan Devlet Opera ve Bale Genel Müdürlüğü’ne ait arazide yetişiyor.

TARLALARDAKİ ÇİÇEKLER SÖKÜLÜYOR

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü arazisinin telle çevrili olmasından dolayı sevgi çiçeklerinin koruma altında olmasına rağmen, yanındaki arazilerde yetişen sevgi çiçekleri de bazı vatandaşlar tarafından sökülerek götürüldüğü görüldü. Nesli yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalınca Bern Sözleşmesi kapsamında koruma altına alındı. Ancak bazı vatandaşlar saksılarına dikmek için kökleriyle sökerek götürüyor.

GEÇEN YIL YOK OLMAK ÜZEREYDİ

Geçen yıl kuraklık sonucu Gölbaşı’nda sadece 30 metrekare alanda 100 kadar sevgi çiçeği açtı. Açan sevgi çiçeklerinin yok olmaması içinde Gölbaşı Belediyesi su tankeri ile sulamıştı. Bu yıl sevgi çiçeklerinin daha yaygın olduğu, sık yetiştikleri alanların seyreldiği gözlendi. Devlet Opera ve Bale Genel Müdürlüğü telle çevrili arazisinin içerisinin her tarafından açan sevgi çiçekleri bu yıl yan taraftaki arazilerde de yetiştiği gözlendi.

DEVLET OPERA VE BALESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ARAZİYİ VERECEK AMA…

Dünya Doğayı Koruma Birliği kriterlerine göre nesli ’kritik’ düzeyde olan ve sadece Gölbaşı’nde yetişen sevgi çiçeği için, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nden büyük jest geldi. Genel Müdürlük, çiçeğin varlığını sürdürmesine katkı için 100 bin metrekareli arazisinden vazgeçiyor. DEVLET Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü (DOB), dünyada sadece Gölbaşı’nda yetişen Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün operaya tahsis ettiği arazide en iyi yaşam alanı bulan "yanar döner-sevgi çiçeği" için tahsis edecek. DOB Genel Müdürü Rengim Gökmen ile görüşerek Çevre ve Orman Bakanlığı ile Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü arasında yapılacak bir protokolle çiçeğin korunmasını talep ettiği ögrenilmişti. Milli Emlak Genel Müdürlüğü Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’ne bir yer tahsis ederse, Genel Müdürlük sevgi çiçeğinin yetiştiği araziyi tahsis edecek.

HAŞLAK; ARAZİ LABORATUVAR GÖREVİ YAPACAK

Gölbaşı Belediye Başkanı Abdulnasır Haşlak “Gölbaşı Haymana Yolu 7.km.de bulunan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’ne arazisi karşılığında bir arazi tahsis edildiği taktirde çiçeğin yetiştiği arazi labarotuvar olarak kullanılacak.”dedi. Haşlak, “Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Sayın Rengim Gökmen Gölbaşı’nda bulunan arazilerini tahsis edebileceklerini söylemişlerdir. Milli Emlak Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’ne bir arazi tahsis ederse, sevgi çiçeğinin açtığı araziyi de bilim adamlarına laboratuar olarak tahsis edildiği gibi, yetişmesi, korunması ve üretilmesi konusunda da büyük yol alınacaktır.”dedi. “

Kaynak: http://www.golbasigazetesi.com/haber_oku.asp?haber=323

Müjgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön