View Single Post
Eski 29-08-2006, 13:24   #15
fmt79
Ağaç Dostu
 
fmt79's Avatar
 
Giriş Tarihi: 17-07-2006
Şehir: Hatay
Mesajlar: 342
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kagan
Bir süreden beri evdeki bitkilerimin (Benjamin [Ficus benjamina Starlight], Mozaik Çiçeği [Hypoestes sanguinea], Salon Eğreltisi [Nephrolepis exaltata], Yelken Çiçeği [Spathiphyllum wallisii]) yaprak uçlarında kuruma oluyordu. Engellemek için birçok şey denedim (su püskürterek nemlendirme, oksijenli su, verilecek suyu kaynatma, aspirin + B vitamini vs) ama başarılı olamadım. Sanırım kullandığım suyun kireçli olması derdimin ana sebebi ve suyu kaynatarak / dinledirerek kireçten arıtmak pek de mümkün değil; toprak hızla alkalileşiyor, toprak yüzeyi yer yer beyaz renk alıyor...

Son olarak bir de Humik ve Fulvik asit içeren bir materyal deneyeyim dedim. Bu sayfada yazılanlara ve aldığım materyalin üzerindeki açıklamalara göre adı geçen bu maddeler, topk pH'ını düzenliyor.

Ancak kafama takılan bir soru var...Aldığım ve kullandığım materyal "Hektaş Black Gold - Organik Toprak Düzenleyici Sıvı Haldeki Hümik Asit". İçinde Humik ve Fulvik Asit (% 18,4), suda çözünür K2O (% 4,0) var; hammaddesi de Leonardit...

Buraya kadar güzel... Ama ürünün -etiketinde yazdığına göre- pH'ı 10-12 arası. Bu değer çok yüksek sanırım (pH 7 olduğunda toprak nötr sayıldığına göre...). Benim sorunum suyun kireçli olmasına bağlı olarak toprak pH'ının yükselmesi olduğuna göre, kullandığım ürünün 10-12'lik pH değerine sahip olması, saksı topraklarının pH'ını daha da yükseltmeyecek mi?

Yoksa Dimyat'a pirince giderken, evdeki bulgurdan mı oluyorum...?

Elinizdeki konsantrenin pH'sı o olabilir, siz sulandırıp uygulayacaksınız. en son süspansiyon pH'sı 7-9 arası olacaktır. Ve hümik asit fazla kirecin çözülmesini sağlayacağı için toprak pH'sını düzenleyecektir. Kaldı ki zaten Hümik asit çok kireçli ve organik madde içeriği az olan topraklarda önerilir.

fmt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön