View Single Post
Eski 08-03-2009, 22:58   #3
pamukseram
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-12-2008
öncelikle şunu söylemek istiyorum.. sequoia sempervirens ile ilgili bilgi ararken tam olarak hiç biryerde bulamamıştım ve araştırmam gerektiği içinde araştırıp birsürü bilgi buldum. ve bu konuyu sunmam gerekiyor. salı günü geçtikten sonra sekoyayla ilgili tüm bilgileri siteye vermeyi düşünüyorum.en azından bundan sonra benim gibi arayan arkadaşlar için bir kaynak daha olur.ama elimdeki bilgilere göre sizin üretimini yapmayı düşündüğünüz tür bugün bilinen büyük mamut ağaçları ya da deve ağacıdır. sequoia gigantea'larda her tohumun sağlı sollu sarı renkte ufacık 2 kanadı vardır. dişi kozalaklar tozlaştıkları yılın ilkbaharında değil bir önceki yılın sonbaharında teşekkül ederler.kışı ağaç üzerinde geçiren dişi kozalaklar ertesi yılın ilkbaharında polen ile tozlaşarak dölenir ve aynı yılın sonbaharında olgun kozalakları gelişir.kozalaklar ilk senede yukarıya 2. senede ise aşağıya doğru bakarlar.bu sekoya türü her yıl bol kozalak ve tohum verir. bu sekoyalar 5 yaşına kadar çok yavaş büyürler fakat sonraki yıllar çok hızlı bir gelişim gösterirler. bu sekoyalar tohumdan başka çelikle ve daldırma ile de üretilirler.ancak tohumla üretimi yine sequoia sempervirenslerde olduğu gibidir. daha fazla bilgi için esad muhlis oksal'ın sekoya'lar adlı kitabından yararlanabilirsiniz. saygılar...

pamukseram Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön