View Single Post
Eski 01-03-2009, 17:39   #25
Lonicera
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sn Volare, tohum çimlenme garantisi verebilecek bir yöntem var mıdır bilmiyorum. Siz her türlü ortamı sağlarsanız bu garantidir. Bu durumda bile sağır tohum mevcutsa, garanti bozulmuş olur. Tohumların çıkarılıp kurutma şekilleri, saklama koşulları vb. bir çok etken çimlenme üzerinde etkili olacaktır. Benim size önereceğim yöntem sır değil. Genelde pek çoğumuzun kullandığı bir yöntem. Ben buradan size aktarayım, umarım başarılı olursunuz.

Önce tohumu ılık suda 24 saat bekletiyorsunuz. Ardından bu tohumu ıslatılmış peçete, kağıt havlu gibi su tutan bir kağıdın arasına koyuyorsunuz. Daha sonra zip poşet dediğimiz küçük kilitli poşet içine bu kağıdı yerleştirip, ağzını kilitleyeceksiniz. Bu poşet, evinizin en sıcak köşesinde duracak. Çimlenmenin çok kısa süre içinde oluştuğunu göreceksiniz. Daha sonra çimlenen tohumlarınızı çok dikkatli şekilde nereye ekmek istiyorsanız oraya aktaracaksınız. Bu yöntem yabancı internet sitelerinde de sıkça geçiyor. Adı '' Baggie method''..Şimdiden kolay gelsin.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön