Konu: nazlı06
View Single Post
Eski 23-02-2009, 22:13   #1
malina
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
nazlı06

Agaclar.net'e geliş maceranız nasıl oldu?

E-Dergi’ye üye olmuştum. Bir çiçek hakkında bilgi ararken siteyi buldum ve üye oldum. Daha sonra Şükran Ünal adlı üyemiz forumdan bahsetti. Ben de başkalarına da tavsiye ettim.

Burada neler öğrendiniz?

Çok şey öğrendim ama öğreneceğim çok daha fazla şey var. Adını duymadığım bir çok bitkiyi, elimdeki bitkiler hakkındaki tecrübeleri sürekli öğrenmeye çalışıyorum. Dostluğu, sınırsızca paylaşmayı, birlik beraberlik içinde yaşamayı da diyebilirim.

Diğer üyeler sizden neler öğrendi?

Bu soruyu yanıtlamam çok zor olur, ben sadece bazı konularda olan tecrübemi, gözlemlerimi aktarıyorum.

Sizi tanıyalım

Ben 1967 doğumluyum. 20 yaşında üniversite öğrencisi bir kız annesiyim. İşletme mezunuyum. Uzun yıllar Maliye Bakanlığında görev yaptım ama yeni bir kanun değişikliğiyle şu an çalıştığım kurumdan teklif gelince balıklama atladım. İyi ki atlamışım diyorum. Eşimin görevi nedeniyle 23 yıl güzel ülkemin değişik şehirlerini dolaşıp insanlarını tanıma fırsatı buldum.

Şimdi ne yapıyorum? Eşim emekli oldu. Tam 23 yıl sonra dönüp dolaşıp doğup büyüdüğümüz şehrimize geri döndük. Ben hala çalışıyorum. Bir tarlamız var. Oraya bir oda bir salon bir ev yaptık. Her dakika ordayız. Şehirdeki evimize bile gitmek istemiyoruz orada kalıyoruz. Aile de de herkesin böyle birşey’e ihtiyaçları varmış sadece bizi bekliyorlarmış.

Zamanınızın ne kadarını bitkilere ayırıyorsunuz?

Benim için fark etmez. İşe gelmediğim zamanın tümünü bitkilerle geçirebiliyorum.

Agaclar.net'te "şu da olsaydı" ya da "olmasaydı iyi olurdu" diyebileceğiniz neler var?

Ağaçlar net bence gelişimini tamamlamış yaşayan bir site. Bir de e-dergi keşke devam edebilseydi diyorum. Okumaktan büyük bir zevk duyuyordum.

Diğer üyelere ne tür önerileriniz olabilir?

Başka bir yere gitmesinler. Hep burada Agaclar.net’te kalsınlar.

Bitkilerle ilgilenmek sizi nasıl etkiliyor? En çok ilgilendiğiniz türler hangileri?

Çok olumlu yönde etkiliyor. Onlarla ilgilenirken huzur buluyorum İnsana karşılık beklemeden vermeyi öğretiyor bitkiler. Büyüdüklerini, çiçeklendiklerini görüp bir de meyve ya da sebzelerin tadına bakmak muhteşem bir şey. Hepsini çok seviyorum. Kokulu türlerin ve açan çiçeklerin ben de ayrı bir yeri var.

Bitkilerle ilgilenirken yaşadığınız en ilgi çekici, trajik ya da komik olay hangisi?

Geçen yaz başında benim diktiğim fideleri komşunun çocuğu ölmüş bunlar deyip hepsini sökmüştü. Gülsem mi ağlasam mı bilemedim.

Foruma katıldıktan sonra ileriye dönük planlarınızda değişiklikler oldu mu?

Zaman içerisinde ileriye dönük düşündüklerimizi gerçekleştirdik diyebilirim. Tabiî ki çoğunluğu Agaclar.net sayesinde oldu.

Agaclar.net toplantılarına katılıyor musunuz? Gözlemlerinizi yazar mısınız?

Elimizden geldiğince eşimle birlikte katılıyoruz. Çok da keyif alıyoruz. Yeni yeni arkadaşlarımız oldu. Onlarla birlikte olmak çok güzel. Çünkü biz onları yıllardan beri tanıyoruz, hiç yabancılık çekmiyoruz. Ve onları çok seviyoruz.

Bitkilerle ilgili yararlandığınız ve önereceğiniz kitaplar hangileri?

Her ay ev bahçe dergisi alıyorum. Başka da bir dökümantasyondan yaralanmıyorum.

Doğa ve çevre ile ilişkisini örnek aldığınız ya da örnek diye gösterebileceğiniz insanlar var mı?

Kuzenim var. Eline ne geçse yeşermiyecek diye bir kaygı duymazsınız. Evi çiçeklerden dolayı cennet gibidir.

Üye olduğunuz diğer forumlar hangileri? Agaclar.net'i onlardan ayıran özellikler ne?

Ağaçlar net’in yeri her zaman yeri bambaşka.
İmece evi
Buğday dergisi

Bitkilerle ilgili mesleki bir eğitim aldınız mı? Almak ister misiniz?

Herhangibir eğitim almadım ama almak isterdim.

Zamanınızın ne kadarını
Agaclar.net'e ayırıyorsunuz?

Zaman kavramı yok. Bilgisayarın başına geçince ilk baktığım yer burası.

Bitkilerden başka ilgilendiğiniz neler var?

Kitap okumak ve gezip dolaşmak. Dostlarımla birlikte olmak.

Bitki, tohum, çelik paylaşımlarına katıldınız mı? Neler düşünüyorsunuz?

Katıldım. Şu an alıcı durumundayım. İnşallah bahara verici duruma geçeceğim. Çok güzel bir şey.

Gönüllüsü olduğunuz Sivil Toplum Örgütleri var mı? Hangileri?

Hayır yok.

TV ve radyoda bu konuları işleyen programları yeterli buluyor musunuz, nasıl olmalı?

Her gün Toprak Tv. bir göz atıyorum. Oda aynı şeyleri tekrarlayıp duruyor. Ezberledim artık. Bu konularda başka bir program yok. Alternatif olarak başka bir programlar olsa güzel olur.

Hobi bahçeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Büyükşehirlerde yaşayan insanların az da olsa kaçış yeri olarak gördükleri ve mutlu olabildikleri bir yer.

Hepsinden sadece birer tane yazın: En sevdiğiniz;
ağaç: İncir
çiçek; Selluka
kitap: Yorgun Mayıs Kısrakları
şarkı: Sezen Aksu/Firuze

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön