View Single Post
Eski 19-02-2009, 23:28   #1
Güler
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Taze Fesleğenli Makarna.

Bahçemde dereotu, maydanoz, nane ve roka'nın yanında mutlaka iri yapraklı fesleğen de yetiştiririm.
Bütün yaz, fesleğenleri çeşitli yemeklerde kullanırım. Sezon sonu da topladığım yaprakları iyice yıkar, kurutur ve muhafazalı bir halde derin dondurucuya atarım. Kış boyunca da, aynen tazesi gibi kullanırım.
Fesleğeni çok kullandığım bir makarna tarifi veriyorum.

Kelebek veya fiyonk tabir edilen makarna.(ben pastavilla'yı tercih ediyorum)
Pakedin yarısını, tuz ve çok az sıvı yağ(yapışmasın diye) ilave edilmiş kaynar suda on dakika kadar haşlayınız (biraz diri olacak)
Haşlanan makarnayı süzgeçte süzünüz ama soğuk sudan geçirmeyiniz. Tencere içine koyduğunuz bir birbuçuk çorba kaşığı zeytinyağında, süzülmüş makarnaları üç-dört dakika kavurunuz.
Bir payrex kabını önce ıslatıp, suyunu boşalttıktan sonra(malzemeler yapışmaz) kavurduğunuz makarnayı güzelce seriniz.

Başka bir tencereye yine bir çorba kaşığı (fazla olmasın) zeytin yağını koyup, küçük küçük doğranmış iri bir baş soğanı pembeleştirin. Daha sonra buna yine ufak ufak doğranmış altı -yedi adet sivri biberi ve dört - beş diş küçük küçük doğranmış sarımsakları da ilave ederek kavurma devam edin.
Biraz sonra da kabukları soyulmuş ve yine küp küp doğranmış iki adet iri domatesi de ilave ederek bir iki çevirin. Domatesler çok ölmesin. Hemen ardından, yıkanmış suyu sıkılmış bir avuç taze fesleğen yaprağını da ince ince kıyarak ilave edin ve bir dakika sonra ateşin altını iyice kısarak, arzunuza göre yarım veya bir ufak paket mis, (pınar-Tikveşli de olabilir) kremayı ilave ederek ateşi söndürün.(Ben bir ufak paket kullanıyorum)

Bütün bu malzemeleri, payrexde bulunan makarnanın üzerine yayın.
Rendelenmiş kaşar peynir ( az miktarda) serperek, ısıtılmış fırında hafif kızarana kadar pişirin ve servis yapın.
(yazmayı unutmuşum, soğanlar pembeleşirken az miktarda tuz ilave etmeyi unutmayın.)
AFİYET OLSUN.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön