View Single Post
Eski 18-02-2009, 22:05   #3
ephesos
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Orkidelerde Antraknoz (karaleke) hastalığı

Sayın Ziya hocam, malum yakın zamanda antraknoz virüsel/fungal hastalığı yüzünden bir dizi tatsız olay ve yanlış anlaşılmalar zinciri yaşandı, doğal olarak çıkan tatsızlıktan dolayı hepimiz üzüldük.

Yanlış anlaşılmamak için size bukonuda soru yöneltmeye çekiniyordum, sayın preacox'un tavsiye ettiği zirai ilaçları kullandım daha öncede belirttiğim gibi hastalığınn yayılımını durdurmayı başardım ancak ilerlemiş vakalarda işe yaramadı durdu ancak iyleşme yok onlarda, şimdi sizin neredeyse benim gibilerin yaşı müddetince bu bitkiyle ilgili olmanız babında, tecrübelerinizden ve bilginizden ben ve diğer arkadaşların yararlanması için;

Antraknoz (karaleke) hastalığı:

1- Nasıl önlenir?
2-Teşhis edildiğinde ilaçlama dışında alınması gereken önlemler nelerdir?
3-Hangi zirai ilaçları tavsiye edersiniz?
4-Bu ve benzeri fungal ve virüsal hastalıkları önlemek için mevsimsel bakım ve önleyici ilaçlar var mıdır?

Sayın Ziya hocam, tekrar söyleyeyim ki bu soruları sorup sormamakta baya çekingendim ama sizin sorulara cevap vereceğinizi yazmanız beni cesaretlendirdi, bilgi ve deneyimlerinizi paylaşma isteğinizden dolayı şimdiden teşekkür ederim.

Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim bu hastalığı teşhis ve mücadelesi için gerekenleri öğrenerek, bize öğretmek için yaptığı uğraşıdan dolayı da sayın preacox a teşekkür ederim.

Düzenleyen ephesos : 18-02-2009 saat 23:35 Neden: eksik cümle düzeltmesi
ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön