Konu: Siyah incir
View Single Post
Eski 12-02-2009, 11:56   #19
awilas
Yeni Üye

awilas's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berduray Mesajı Göster
1000 yıl görmesem aramam şu inciri ama mesajları alt alta okuyunca hayret canım çekti.

Tariş nefis bir kutuda , ambalajı gayet şık, yumuşacık kuru incir sunmuş piyasaya gördünüz mü?

Yaşadığım yerde heryer incir ama bu kutudaki tada bayıldım, Aydın inciriymiş cinsi, denemenizi tavsiye ederim.
evet arkadasım her yerin zevki agız tadı baskadır ama bursa siyah inciri endemik bir bitkidir ... tatmak istersen gel buyur istersen adresini ver göndereyim.. baska bölgelerde yetistirme cabaları Tarsus haric sonucsuz kalmıstır.. tarsustada aynı lezeeti bulasağını zanetmiyorum.bu yıl gidip bizzat test edecegim. ayrıca biz dedelerimizden incirin dip sügününden üretilecegini ögrendik ama benim tecrübelerimle uç dallardan alınan çeliklerle üretimiyle olusan agaclarda dip sürgünü yok denecek kadar az oluyor. biz siyah incirin pazarlamasını cok zor yapıyoruz recellik incir piyasası olusunca son iki yıldır biraz fiyat gördü allaha sükür kazanıyoruz.. eski dönemlerde ihracat yapan sirketlerin tekelinde 50 -60 kurusa bol zamanında 10 -15 gün mahsül veriyorduk. endemik bir bitki oldugu için adaptasyonlarının nasıl olacagını uludag yamaclarında denedim gec oldunlasma meyve catlaması ve meyvenin siyah mor rengini tam alamadığını gözlemledim ama uygun ortam olursa ****** yetisebilir...ama lezzet farkı nasıl olur bilmiyorum. bir de fotografını göndereyim.. salıcakla kalın

Eklenen Resimler

awilas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön