View Single Post
Eski 18-01-2009, 22:28   #73
akinselcuk
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-11-2008
Akşam eve geldim ve elimdeki kalan çilek fidelerini öldürmeden acele diğer çilek ağaçlarını yapmam gerektiği için çalışmaya başladım. Kova PVC boru ve yapım malzemelerim zaten hazırdı. Fakat her motorun yukarıya bol bol sıvı basamaması beni yeterince tedirgin ettiğinden başka bir yol düşünmekte idim.

Bu yüzden yatak bir düzenek yapmaya karar verdim. 100 lük PVC borudan yatay bir düzenek hazırlayıp fideleri dikmem toplam 2 saat aldı. Her şey tıkır tıkır çalıştı. Hayatımda bitki ile uğraşmaktan hiç bu kadar zevk aldığımı hatırlamıyorum. Hemde ortaya topraksız tarıma yakışır çok endüstriyel bir görüntü çıktı. Bu şekilde fidelerin çok hızlı gelişeceğinden de hiç kuşkum yok.

Malzemelerimiz eksiksiz olarak şunlar ; 2 metrelik 100lük PVC boru, bir 100/10 redüksiyon, bir 10 luk tapa , bir 100lük tapa, bir akvaryum motoru 1000 lik , kapalı halde 1,5 metre çamaşır makinesi tahliye hortumu , biraz plastik kelepce, 2 adet 100lük boru sabitleme ayağı, 1 adet 100lük iki ucu dişi adaptör boru , bir matkap , 60 lık panç , 25 pet bardak , havya , perlit , fideler , besinli sıvı, keskin bir bıçak ve 2 saat zaman.

2 metrelik 100 lük PVC boru 17,5 litre su alabiliyor içine. 10 litre koyuncada bardaklar yeterince su görüyor ama akvaryum motorunun 5 de 2 si suyun dışında kalıyor. Bu yüzden ben 7 defa 2,5 litrelik cola şisesi ile su doldurdum. 8. şiseyi koysaydım artık sorun olacaktı.

Eklenen Resimler

akinselcuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön