View Single Post
Eski 05-01-2009, 09:36   #33
praecox
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Sulamayı şu şekilde öneriyoruz: Haftada bir kez tüm saksıyı sabah erkenden bitkinin kök boğazına kadar suya batırıp içinden tüm kabarcıkların çıkmasını bekleyip, çıkartıyoruz. 5- 10 dk süzülmeye bırakıp yerine koyuyoruz. göbeğin içine su gelmemesine ve dolmasına da özen gösteriyoruz.Zarflı bir saksı tercih etmiyoruz. yani saksıyı bir porselen dekoratif bir diğer saksı içine koymuyoruz. bir dahaki sulama için saksı harcı iyice kurumasını bekliyoruz. Bunu iki şekilde anlıyabiliriz. İlkin saksı kaldırıldığında kendini çok hafiflemiş hissetirtmeli. diğeri de bu tür soğuk havalarda saksı çeperlerinde hala nemli su kondensasyon damlacıkları gözlemlememeli. şüpheli durumlarda sulama için bir gün daha beklenmesi iyi olur.
Sulama suyu orkide miktarınıza bağlı olarak 3 gün beklemiş şebeke suyu yağmur suyu kullanılabilir.

RO ve EC metre konularında Sayın Ent. e katılıyorum ancak bu da bir tür merak meselesi özelikle elektronik altlere, ölçümlere veya kimyasal merakı olan bakımcılar bu tarz aletlere de merak duyuyorlar bunu ben çok da rasyonel ve/veya arasyonel olarak değerlendirmiyorum bu da bana göre başka bir tür merak.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön