View Single Post
Eski 01-01-2009, 22:10   #31
CeyhanT
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-10-2008
Selam Akvaryum,

Ekoköyler/permakültür hakkında buraya eklediğin bilgiler çok değerli, eline sağlık! Bunlarla ilgili konuşmalıyız bence. Epeydir görüşemedik zaten...

Yeşilöz'deki Kardeş Bitkiler projesini bir ekoköy girişimi için ön hazırlık olarak nitelemen yanlış değil (bunları biraz konuşma fırsatımız olmuştu). Ama bir noktada bir çekincem var; bu ve benzeri girişimleri "hazırlık", "umuda yolculuk", "başlangıç evresi", "deneme" vs. gibi görmek bazen biraz yanıltıcı olabiliyor bence. Bu durumda insan biraz fazla hedef-yönelimli bir psikolojiye bürünebiliyor ve "an"dan, şimdiki zamanın deneyiminden uzaklaşabiliyor. Kendi adıma Kardeş Bitkiler sürecinin nereye varacağını çok fazla düşünmüyorum (tabi hiç düşünmüyor değilim). Daha çok birlikte yaptığımız (bu konuşmak, yazışmak, dayanışmak, doğayı gözlemlemek ya da bahçede çalışmak olabilir) şeylere ve olayların yönelimine odaklanıyorum. Tabi ki yapmak istediğimiz şeyler hakkında konuşmak, hayallerimizi paylaşmak, ortak noktalarda uzlaşmak çok önemli. (Biliyorsun 17-18 Ocak'ta buluşma niyetimiz var, bekliyoruz! ). Bu süreç bir ekolojik köye gider mi? Bilmiyorum. Hayırlısıysa gitsin, değilse gitmesin.
Bilmem anlatabildim mi?

CeyhanT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön