View Single Post
Eski 30-12-2008, 12:52   #72
qasto
Ağaçsever

qasto's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Merhaba arkadaşlar,
Yaklaşık 1,5 ay önce bana bir Pachira hediye edildi. Ancak üzerinde bitkinin adı yazmadığından ve hediye edenler de adını hatırlayamadıklarından bakımı ile bilgilere bir süre ulaşamadım. Görüntüsüne bakıp tropik bir bitki olduğunu düşünerek tropik bir ortam yaratmak için pencere önünde duran kaloriferin yanına koydum ve sık sık suladım. Bol ışık, bol sıcak ve bol su = tropik ortam diye düşündüm

Ancak bir süre sonra gayet canlı olan yaprakları cansızlaşmaya ve aşağı doğru eğilmeye başladı. Acaba sıcak fazla mı geldi diye daha serin bir odaya aldım. Bu arada internette bir şekilde bitkiyi buldum ve adının Pachira olduğunu öğrendim. Hemen bizim sitede aradım ve bu konuyu buldum. Çok sudan hoşlanmadığı ile ilgili yazıları okuyunca sulamayı kestim. Bir süre daha serin odada kaldı ancak herhangi bir düzelme olmadı. 1 hafta önce son bir karar vererek tekrar salona aldım ama bu sefer kaloriferden uzak ama bol aydınlık bir yere yerleştirdim ve sulamamaya devam ettim. Sadece arada bir yapraklarına sprey ile su püskürttüm. Saksıdan en son suyu 1 aya yakın bir zaman önce vermiştim. Kendisi su istediğini belli edene kadar da toprağı ne kadar kurursa kurusun su vermemeye karar verdim. Şu an halinde çok memnun ve her sabah kalktığımda gözle görülür bir şekilde büyüdüğüne tanık oluyorum. Henüz fotoğrafını çekmedim çeker çekmez sizlerle paylaşacağım.

1,5 aylık kısa tecrümede Pachira ile ilgili olarak şunları gözlemledim:

1- Oda sıcaklığını seviyor.
2- Aydınlık ortamı seviyor.
3- Çok sulanmaktan hoşlanmıyor.
4- Yapraklarına su püskürtülmesinden hoşlanıyor.

qasto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön