View Single Post
Eski 30-12-2008, 11:54   #3
süsdomatesi
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-12-2008
uzun yıllardır akvaryum ve sucul bitkilerle ilgilendiğim için, bir miktar bilgim var.
Bu sebeple elimde hemen hemen tüm teknik donanımda mevcut. Ancak şimdiye kadar evde sadece saksı çiçekleri vardı ve pek ilgilenmiyordum bu hobi ile. Hydroponics konusu ile ilgili araştırma yaparken konu hoşuma gitti ve bende denemeye karar verdim.
Elimde hiç fidem olmadığı için ve her işe en baştan başlamayı sevdiğim için
bu başlıkta başlıkta bahsettiğim domates, marul, biber, salatalık, dere otu, maydanoz vb. tohumları çimlendirmeye aldım. Tohumlar çimlenip fide boyutuna geldiklerinde, akrilikten hazırlayacağım mini seralar içerisinde kontrollü olarak Co2 vereceğim. İnternette seralara Co2 verilmesi ile ilgili olarak bir çok kaynak okudum fakat hepsi ticari amaçlı çok büyük hacimli projelerden bahsetmişler.
Bu sebeple forumda daha küçük ölçekli olarak bu işi yapan varsa, forumdan bilgi almak istedim.
Karbondioksiti çeşitli yöntemlerle verebilme imkanım var.
Zaten fidelerim oluşunca kontrollü gruplara ayırarak hem besin hem co2 hem de ışık ile farklı denemeler yaparak en ideal karışımı bulmaya çalışacağım.
Ben dah açok sebze yetiştirip yemekten ziyade, yeni bir şeyler denemek, öğrenmek amaçlı ilgileniyorum bu hobi ile. Tabii bu arada lezzetli ürünler yetiştirebilirsem çok daha güzel olur sanırım

süsdomatesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön