View Single Post
Eski 07-08-2006, 09:33   #20
sezinci
Ağaç Dostu
 
sezinci's Avatar
 
Giriş Tarihi: 26-11-2004
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 2,969
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Klimanjaro
1-Çam fıstıgı nerelerde yetişir?
C: Çam fıstığı Türkiye'de çam ağacının yetiştiği her yerde yetişir.Orman müdürlükleri artık normal çam yerine orman ağacı olarak fıstık çamını dikiyor.

2-bakımı nasıl yapılır?
C: Özel bir bakımı yok ancak ilk yıllarda özel dikimlerde sulanmasında fayda vardır, yine fıstık veren ağaçlara ağaca form verme, aralama ayıklama budaması yapılır.

3-kastamonu yöresinde bir sürü çam agacı var ama kozasında fıstık yok bu yörede yetişir mi ?
c: Evet yetişir. Dikebilirsiniz. Hatta şiddetle tavsiye ederim. Çünki artık büyük koperatiflerde veya sitelerde yeşil alan oluşturmak için ucuz ve kaliteli bir gölgelilik için uzun vadede emeksiz ve kolay bir yatırım denilebilir. Belki yeşil alan oluşturma veya yatırım amaçlı dikimlerinde bir çok bitkinin aksine 12 yıl gibi uzun bir sürede meyveye yattığını düşünürseniz sabırsız yatırımcılar için çok uzun bir süre olabilir. Özellikle köy ağaçlandırmalarında köyler için köye geleceğe yönelik oldukça iyi bir yatırım denebilir.

Yanlış anlaşılabilecek bazı konuları düzeltmek istiyorum.

Fıstık Çamı, çam ağacının yetiştiği her yerde yetişmez. Güney ve batı Anadolu'da tüm sahil şeridinde dğal olarak yetişir. Bunun haricinde Maraş Önsan Köyü, Trabzon Kalenema deresi, Çoruh vadisi Fıstıklı Köyü'nde lokal olarak görülür.

Orman Genel Müdürlüğü Çam ağacı yerine orman ağacı dikmiyor. Sadece Akdeniz ve Ege sahil şeridinde Fıstık Çamı ağacına önem veriyor ve yetiştirilmesini teşvik ediyor.

Kastamonu'da Fıstık Çamı yetiştirmeye gelince ben tavsiye etmem. Akdeniz ikliminden uzaklaştıkça ağacın yaşama şansı azalır. Yaşasa bile verimi düşük olur.

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön