View Single Post
Eski 27-12-2008, 09:47   #75
aliyilmazist
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-11-2006
Benim yeni küçük bahçemide çiçeklendirme çalışmalarım devam ediyor. Bahçenin ilk halinin fotograflarını çektim gelişmeleri yavaş yavaş sizlerle paylaşacağım. Balkonlar çok güzel. Fotografları bizlerle paylaşan herkese teşekkürler. Anadolunun küçük bir köyünde büyüdüm. Mevsimlere göre köydeki kadınlar çiçeklerini ekerlerdi. Komşularından kendilerinde olmayan çiçek tohumları, soganları ve çelikleri alırnır komşuya da onda olmayan çiçeklerden verilirdi. Yağ tenekeleri yanlamasına yatırılıp üstü açılır her tarafta bol olan topraktan doldurup birazda hayvan gübresi eklenip toprak hazılanırdı. Her mevsim mutlaka evde çiçekler olurdu. ****** Bahardan sonra yaz sonuna kadar olana çiçek çeşitliliği fazlalaşıyordu.
İtalyanlarda bu konuda en başarılılar Floransalılar. Bahar ayında Floransa pencereleri ve balkonları muhteşem oluyor. Aslında Avrupa ülkeleri bu konuda çok başarılılar. Bence kültürlerinden geliyor. Romanın göbeginde küçük bir sebze meve ve çiçek pazarının kuruldugu meydan vardı. Bizde olsa başka amaçlar için kullanılırdı. Herkez çiçek almak için para harcıyor. Bizde çiçek bir lüks olarak görüldüğü için fiyatlarıda yüksek tutuyorlar. Çiçek alan kişilerde sınırlı sayıda kalıyor. Bu arada Amsterdam da çok güzel agırlıklı lalelerin satıldıgı kocaman bir çiçek pazarı mevcut. Bu Sitedeki ücertsiz çelik ve tohum dagıtımını çok başarılı buluyorum. İstanbulda komşuluklar çok sıkı olmadıgı için kimse bir birinden çiçeklerle ilgili bilgi ve tohum alışverişinde bulunmuyor. Bununda bir etken oldugunu düşünüyorum. Ev balkon pencereden başlayıp sokaklara dogur çiçeklenmeler artar. Köyde büyümemden dolayı he zaman evde bir kaç saksı çiçeğim olmuştur. Bundan sonra bende elimden geldiği kadar bahçemi çiçeklendirip komşularıma örnek olmaya çalışacağım. Çektiğim fotografları karıştırıp pencere ve balkon fotograflarını en kısa sürede ekleyeceğim.
İyi günler,

aliyilmazist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön