View Single Post
Eski 02-08-2006, 17:12   #25
vifer
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-06-2006
Bizde tarım sektöründe çalışan insanların kendilerinde hak olarak gördükleri bir konu vardır.Devlet her koşulda bizi karşılıksız olarak sonsuza kadar desteklemeli.Ne üretirsek veya üretemezsek devlet bunları bizden satın almalı.Bugüne kadar da devlet bu kesimi korumuştur,çünkü Türkiye’de nüfusun yaklaşık olarak %40’ı bu kesimdedir.Politikacılar için bulunmaz bir popülizm alanı.Köylüye yatırım yapıp tarım ürünleri fiyatlarını serbest Pazar koşullarında değil de seçim meydanlarında adeta açık artırma usulü ile belirlediniz mi oyların büyük bir çoğunluğunu garantilediniz demektir.Kim tütüne kaç lira verirse ben beş bin lira fazlasını vereceğim diyen politikacılar bu ülkede iktidara geldiler.Dünyanın en borçlu devletlerinden biri olan Türkiye’nin bu paraları hangi fondan ve nasıl vereceğini sormak iki kesiminde aklına gelmemişti.

Bu konunun bir de verimlilik yanı var;
Başta ABD ve AB ülkeleri olmak üzere bütün ülkelerde ki hükümetler tarımı desteklemektedir ve bu desteği vermekte de çok haklı nedenleri vardır ama bu destekleme verimliğin artırılması yönündedir.Tarladan kalkan her şeyin devlet tarafından alınması değildir.Tarım Türkiye’de toplam üretimin sadece %12’sini karşılamakta ama çalışan nüfusun %34’ünü barındırmaktadır.Verimsizliğin bu kadar yüksek olduğu bir sektörde bugüne kadar yapılan destekleme ile nelerin başarıldığı bence yeniden düşünülmelidir.
Ayrıca Türkiye’nin bir tarım politikası hatta tarım devleti mi sanayi devleti mi olacağı henüz belli değildir.Desteklemenin hangi ürünlere neye göre yapıldığı da belli değildir.Fındık desteklenirken kayısının desteklenmemesinin nedeni nedir?Dünya kuru kayısı ihtiyacının %80’i ülkemizden karşılanmaktadır ve don bu ürüne çok büyük zarar vermektedir.

Destekleme olduğu zaman tütün eken Malatyalı çiftçiler destekleme kaldırıldığı zaman tütünü tarlalarına bir daha sokmadılar.Devletin adete yakmak için aldığı bu tütünün parası bizden dolaylı olarak ta o çiftçilerin cebinden çıkmadı mı? Ben bu bağlamda fmt79’un fikirlerine tamamen katılıyorum.Tarımda çalışan insanları,Allah vermezse Devlet verir zihniyetinden kurtarmalıyız.
Son Söz:Fiyat Pazarda belirlenir.

vifer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön