View Single Post
Eski 27-07-2006, 09:58   #16
malina
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Alıntı:
Aslında isim nasıl olsa bulunacaktır. Gerçekte yapmamız gereken, sitedeki hukukçu arkadaşlar, orman mühendisi arkadaşlar ve de bizim gibi gönüllülerle, projeyi oluşturup hukuki temellere dayandırmak, dernek, vakıf, federasyon adı veya statüsü ne olacaksa aktif bir sivil toplum örgüt oluşturmamız.

Hukukçu arkadaşlar diyorum zira böyle bir kuruluşun amaçları doğrultusunda tüzüğünün hazırlanması gerekiyor.
Ben öncelikle kurucu grubun oluşturulmasını öneriyorum.
Bence şu an yapılacak en önemli, olmazsa olmaz şey, kırmızı renkle vurguladığım bölümü halletmek.

Elimizde hiç bir proje olmadan bunun hukuki dayanağını araştıramayız, bir sivil toplum örgütü kuramayız. Bu yüzden kurucu bir gruba da gerek yok, tüzüğe de...

Yapamayız derken, yapılamayacağını söylemiyorum, yapılır tabii ama sonra ne olur bilmem, STK sayısı bir tane daha artmış olur.

İlk aşama atlanıyor gibi görünüyor.

Orman yangınlarını engellemek için neler yapmak gerekir? konusunda öncelikle şunları yapmalı ve önümüzü görmeliyiz:
  • herkes kendi fikirlerini,
  • araştırmalarından çıkan sonuçları,
  • koşulları uygunsa, konu ile ilgili sorumlu kişilerden aldıkları bilgileri,
  • konuyla ilgili kanunlardan alıntıları,
  • kabul edilmemiş kanun tekliflerini
  • konu ile ilgili gazete haberlerini,
  • orman yangınlarının çıkış nedenlerini,
  • çıkar gruplarını ve işbirlikçilerinin profilini
  • yabancı dil bilenler dünyadaki uygulamaları

yazmalı... Kim hangi konuda araştırma yapacak burada belirtmeli. Ortak çalışmak isteyenler guruplarını oluşturmalı...
Tabandan yükselen çözümün parçası olmak böyle olur. agaclar.net, örgütsüz sivil toplumun sorunlarını dile getirmesini önemsiyor. İşe yarayacağı varsayılan çözümler örgütlü sivil toplum gruplarına (STK) iletilebilir, gerekirse bir sivil toplum örgütü kurmak ancak o zaman düşünülebilir.

Yoksa sadece üst başlığı bulup, bunun kurucu gurup üyeleriyle çözümünü sağlamaya çalışmak yetersiz bir çaba olur.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön