View Single Post
Eski 23-07-2006, 12:40   #57
Ali H. ALI
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Selamlar Gallus.
oncelikle aramiza hos geldin,

Benim ilgim yalniz kokleri taslarin uzerine sarili olan agaclara deyil butun agaclara ilgim var da bansai karsi olan ilgim ozeldir.

Yalniz dogru bir seye deyindin , ilginc gordugum tas ve kaya parcalarini bonsai yaparken cokca kullaniyorum.Dogayi gozlerseniz bu onun icinde var ve sanirim tas ve agac birlikte guzel bir kompozisyon olusturuyor.

Bir agacin koklerinin tasa sarilmasi oyle uzun bir zaman almaz bir iki senede sonucu gorebilirsin.Sifirdan kok olusturmak gerekmez[dilersen onuda yapabilirsin 3yil once incir agacindan kestigim bir dali saksiya gomdugum bir kaya parcasinin dogrudan uzerine diktim sonra5-6cm daha toprak ekleyip koklenmesini bekledim, simdi cikan kokler kayadan asagi sarilarak indi ve su an iyi bir bonsai adayi]

Kokleri cabuk ve iyi gelisen bir agac secin ornegin incir olabilir.Sonra guzel bir tas bulun, agacinizi saksidan veya yerden koklere zarar vermeden cikarin,agacinizi tasin uzerine uygun bir sekilde yerlestirin, kokleri de tasin uzerinden istediginiz yerlerden asagi salkitip istediginiz gibi yerlestirin.

Sonra daha once eski bir bez parcasindan 5cm seritler halinde kestiginiz bezlerle [sicimle sarmayin kokleri kesip iz birakabilir] kokleri tasin uzerine sikica sarin ve uzunca bir saksinin icine[uzuncz bir saksi yoksa ikinci plastik bir saksiyi altan kesin agaci ektiginiz ilk saksinin uzerine ekleyin]

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön