View Single Post
Eski 20-07-2006, 21:24   #21
gallus
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2006
benim solucanlarla ilgili bir derdim yok aslında ben böyle birşey denemeyi düşünmedim ama şuda bir gerçek aldığım ağaçların saksılarından bir tanesi sulama sırasında abartmıyorum bunu; yukardan suyu döktüğüm gibi altan çıkması bir oluyordu yani sayıları artarsa toprağı delik deşik ediyorlar ve su toprak daha onu ememeden kendine yolunu bulup aşağıdan akıp gidiyor belki kalitesiz topraklarda bir faydası olabilir ama sulamanın çok önemli olduğu ve zaten azıcık toprağı olan bir bonsaiye zararı olabileceği kanaatindeyim ama dediğim gibi ben öncesinde bitki yetiştirmiş değilim saksı bitkilerine uzun dönmede etkileri ne olur bilmiyorum. zaten doğada faydası olmayan bir canlı yoktur yaprak bitleri de dahil olmak üzere ne bileyim bitkilerin çok fazla yayılmasını önlerler **** başka canlılara yem olurlar gibi şeyler ama bu kuralların hepsi el değmemiş doğal ortamlarda belirli bir dengenin hüküm sürdüğü yerlerde geçerli.biz insanları tedavi edip yaşam sürelerini uzattıkça kanser gibi **** daha yeni bakteri virüs hastalıkları türüyor. özetle insan ırkını zayıflatıyoruz. doğal seleksiyona engel oluyoruz. buna mecburuz çünkü insan yaşamı önemli. aynı şekilde bitkilerde böyle sağda solda çayırlarda gezerken gördüğüm bir çok bitki türü var ama bunların hiçbirinin hastalandığını görmedim ama **** ormanlarda ağaçların yaprak bitlerinden mantara hastalıklarından telef olduğunu yok olduğunu çok fazla görmedim. ama istanbulun göbeğinde tearsta domates fidesi dikiyorum steril torfa ama 2 ayda her türlü mantar börtü böcekle mücadele veriyorum ilaçlama yapmadığın anada böcekleniyorlar mantarlanıyorlar vb gibi. zaten 3-5 tane olan saksılarımızda çiçklerimize bir faydası yoksa( burayı önemle belirtiyim ) bu canlıların barındırılmasının gereği yok diye düşünüyorum bilmeme bana katılırmısınız. benim hayatta acımadan zarar verebileceğim tek hayvan sivrisinektir. karasineğe bile acırım. evimize bu sene 2 kere akrep girdi terasta da cirit atıyorlar onları bile öldüremedim. saksımdaki solucanlarıda öldüremem. ama bu doğru bir yaklaşım olmayabilir.akrepler insnları sokarlar.solucanlarda zarar verebilir saksı çiçeklerine
benim önerim sadece onlardan kurtulmak isteyenlere bir tavsiye.
yine çok uzun yazdım özür dilerim
çok teşekkürler

gallus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön