View Single Post
Eski 17-11-2008, 17:29   #78
malbman
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Sayın ebrub, topraksız tarım konusunda az da olsa tecrübem olduğunu düşünüyorum. Zira yaz boyu 11' li sistemde topraksız domates yetiştirdim ve başarılı da oldum. Sizin de dediğiniz gibi Red Robin için mevsim dışılık diye bir şey söz konusu değil. Ama önceki mesajımda belirttiğim gibi, ben (ec, ph, havalandırma vs. gibi) gerekli tüm şartları sağlayamamış olabilirim. Bu nedenle 55 günü geçmiş olabilir. Sizin çalışmalarınız bu yüzden önem kazanıyor. Daha dikkatle yapacağınız gözlemleriniz sonucunda çok değerli bilgiler elde edeceğimize inanıyorum.

Bu arada: sayın ebrub bana sorarsanız şimdiden 60 tohumu birden kullanmayın derim. Topraksız tarım uygulaması olarak hangi sistemi kullanacaksınız bilmiyorum ama 30 tane fide bana çok gibi geldi. 30 tanesinin de toprakta olacağını düşünürsek işiniz çok zorlaşacak. Bence üçer-beşer tane deneyin ve (umarım öyle bir şey olmaz ama yine de göz ardı edilmemesi gereken) olası bir başarısızlık ihtimalinde elinizde yine devam edebileceğiniz tohum kalsın.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön