View Single Post
Eski 16-11-2008, 13:10   #1
bonsaisan
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Bonsaisan Çamlarda havai köklendirme

Geçen günlerde çam ağaçlarında havai köklendirme üzerine yazıları karışıtırıken, ilginç ama güzel bir veriye ulaştım ve paylaşmak istedim.

Üyesi bulunduğum Bonsai-fachforum sitesinde Sayın Stefano forumda şu soruyu soruyordu.

"Kendisinde bir pinus nigra yani karaçam olduğunu ve bunun havai köklendirme yapmak istediğini, lakin litaratürde böyle bir örneğe rastlamadığını, özelikle çamlarda avrupa ve Amerikada bu konuda bir tecrübenin olmadığını belirtiyordu Asyada ise örneklerin olduğunu biliyormuş."

Bunun üzeridne bir çok yazı yazılan forumda forum üyelerinden "armen ona şu cevabı verdi:

Karaçamda kendisine bu olaya rastlamamış ama göz atması için aşağıdaki footğrafları eklemişti.

EKim ayında yine üyesi bulunduğum Bonsaiclup almanya forumunda bu buluşmaya ait olan fotğraflar yer almaktadır.

Üyelerden birinin sarı çam ile mugo çamında yaptığı uygulamayı fotoğraflamış.

Aşağıda gördüğünüz karelerde haziran ayında başlatılan uygulama ekim ayında sonucunu vermiş.

Bu aşağıda ki uyglamdan ise Sayın "Herbert A" nın bir uygulaması. karaçamda hiç denemediğini ama pinus mugonun bu konuda inanılmaz olduğunu söylüyor ve ekliyor.

Parmak kalınlığındaki bir dalla mayıs ayında uygulama yaptığında ağustos ayında 1 adet kök stminin oluştuğunu ve ekim ayında yeniden konrol edeceğini belirtirken bu ağaçın çok yaşlı olduğunu söylemiş.

Aşağıda ise bu köklerin 5 hafdada oluştuğunu gösteren fotoğrafı:

Bu bilgiyi sizler ile paylaşmak istedim.

Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön