View Single Post
Eski 16-11-2008, 08:04   #58
Gurtunca
Ağaç Dostu

Gurtunca's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ebrub Mesajı Göster
Dolayısıyla, red robin için torf ve ışık konularında ne dersiniz?
Red Robin için ancak kendi yaptıklarımı ve söylenenleri toparlayabilirim..
Ben torf olarak ne kullanabilirim sorusunun cevabını aradığımda bana önerilen Substrat 1 li torf kullan oldu.Ancak bulamadım bu yüzden Anadolu'nun humuslu torfunu kullandım..

Çimlendirme konusunda saksı firması yetkilileri her ne kadar saksıyı suyla dolu kaba koyun dediyse de,fazla suyu gördüklerinde yamuldukları için aşırı sulamaktan kaçındım sadece sık spreyleme ( günde 4 -5 kez ) yaptım.
Tohumları ilk önce bir gün kadar sırılsıklam hale getirilmiş kağıt havlu yaprakları arasında beklettim.Ertesi gün önceden nemlendirilmiş torf üzerine bıraktım ve üzerlerini tohumu ancak örtecek kadar torfla kapattım.Spreyleme sonrasında da bu üst tabakayı elimle bastırdım..İlk 2 gün kalorifere yakın direkt ışık almayan bir yerde üzeri yalapşap streçle örtülmüş olarak bıraktım..Bu arada mahon67 adlı üyemizin özel mesajı üzerine örtme işlemini bıraktım ve kalorifer kenarından direkt ışık gören kapalı balkonlu mutfağıma aldım.Ertesi gün de çimlenme başladı...

Devamında gerek saksıların firması gerekse de Anadolu torf la yaptığım yazışmalarda torfun 15-20 günden sonra yetersiz olduğunu dolayısıyla piyasada marketlerde bulunan toz ya da sıvı genel bitki besleyicilerle desteklemem gerektiğini öğrendim...Bir de kullandığımız torfların steril olmadığını..

Peki çimlenme sonrası ne yapabilirim sorusunun cevabını aradığımda,karşımda sudan yamulmuş üst kısımları küflenmiş saksıları filizlerin yaprakları yere paralel hale geldiğinde bir an önce şaşırtılması gerektiğine karar verdim..Bu arada PDA sitesinde organik toprakla ilgili English Gardens adlı şirketi buldum ve sıvı gübre işi ile uğraşacağıma onlarla görüşerek özel bir sebze toprağı hazırlattım..İçinde kendi önerdikleri toprak,torf,doğal gübre ve ponsa taşı karışımı var.
Bundan sonra torfu belirttiğim şekilde sadece çimlendirme için kullanacak,bir süre sonra filizleri bu toprakla doldurduğum yine aynı tipteki saksılara şaşırtacağım.Fideler oluşana kadar da aşırı sulama önerilmediği için de umarım saksılarım şekillerini koruyacaklar..Kök gelişiminden sonra ise karton saksısı ile birlikte önerilen 25-30 cm çaplı bir saksıya Red Robinleri yerleştireceğim...

En son gelişimlerini beklemek ve afiyetle yemek olacak...
Bu arada aranızda hiç Red Robin tadan oldu mu ?

Gurtunca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön