View Single Post
Eski 08-11-2008, 14:40   #1
MSaygin
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Toprak dezenfeksiyonu için Solarizasyona alternatif kimyasal uygulama nedir?

merhaba,

Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum, benim 1 senedim şikayetlerim hep mantar, mantar, mantar...

Şu an kesin olduğunu düşündüğüm bir şey var ki, sorun benim toprağımda.
Terasta sürekli yeni toprak bulmak zor olduğundan her sene, saksılardaki toprağı büyükçe bir naylon üzerine döküyorum.Bir kaç gün karıştırıp güneşlendiriyorum.Sonra hayvan gübresi ve organik hazır gübre karıştırıp yeniden saksılara dolduruyorum.Bu toprağın içeriğinde de son zamanlarda torf, hindistan cevizi torfu, perlit oranı gittikçe yükseldi.

Bu sene bu toprağı doldurduğum saksılara ne eksem, bir kaç gün içinde mantardan ölüyor.En son dün çelikten köklendirdiğim 4 böğürtlen ve tohumdan çıkan 10 marulum göz açıp kapayana kadar mantar bulaşıp, öldüler

Terastan bu belki 20-30 büyük kova toprağı atmam da zor, yerine bu kadar toprak taşımam da zor

Solarizasyon için o kadar geniş alanım da yok ve toprağın büyük kısmı zaten yeniden saksılara alındı.

Bu durumda benim bu toprağa saksısında karıştırıp, dezenfeksiyon yapabileceğim bir kimyasal ürün var mı? Ne bileyim toz bir ürün olsa kürekle atıp karıştırsam, ya da suda eritip, her kovaya bol bol döksem, yoksa teras yetiştiriciliğim son bulacak

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön