View Single Post
Eski 16-07-2006, 23:58   #8
Yücel Özlem
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2006
Hasan Bey, sizi kutluyorum.
-Benim de evimde MEŞE fidanlarım var. Şimdilik 14 taneler. Geçen sonbaharda topladığim bir avuç palamuttan elde edildiler. Meşelerin çok dayanıklı olduklarını bilirdim. Bu palamutların Başına gelenler bu konudaki bilgimi teyit ediyor. Sonbaharda topladğım palamutları uygun bir yer bulup dikemedim. Daha doğrusu dikmeyi tasarladığım yere gidemedim. Bu yüzden bir köşede bir plastik torbanın içinde unutmuşum. Nisan ayı sonlarında eşim bulunduğu yerden bulup çıkarmış. Bana gösterdi. palamutların birçoğu çimlenmiş ancak filizlerin uçları bir mikdar kurumuştu.Ben ölmüş olduklarını düşünerek atalım dedim. Eşim ise halen canlı olmaları ihtimalini düşünerek kıyamadı. Hepsini bir saksıya dikti. yaklaşık bir ay sonra 13 tane fidanımız oldu. oların herbirini ayrı bir saksıya naklettim.bu işi yaparken bir palamutun henüz sürgününün torağın üstüne çımadığı halde canlı oldğunu fakedip onu da takrar diktim şimdi o a çıktı böylece 14 fidanımız oldu. Saksıdaki çiçek toprağına bir o kadar da yakıdaki tarladan aldığım toprağı ve bir mikdar ince dere kumunu karıştırarak kullandım saksılarda. Neredeyse tam gün güneş alan terasta gayet sağlıklı görünüyorlar.
-Meşelerin toprak konusunda çok seçici olmadıklarını düşünüyorum. Yurdumuzun hemen her yerinde yetişebiliyorlar. Bu gün bazlarının izi dahi kalmamış olsa bile işim geregi incelediğim eski kayıtlara göre de eskiden çok daha yaygın oldukları anlaşılıyor. Selamlar sevgler.

Düzenleyen Yücel Özlem : 21-07-2006 saat 00:37
Yücel Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön