View Single Post
Eski 01-11-2008, 21:00   #32
karinca70
Ağaç Dostu
 
karinca70's Avatar
 
Giriş Tarihi: 14-04-2007
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 3,235
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karinca70 Mesajı Göster
Benim elimde rezervasyon yapıldığı halde sonradan ses seda çıkmayan kişilerden dolayı 500-600 civarı tohum vardı; çimlenme kabiliyetlerini kaybetmesinler diye; geçen haftasonu 19 ekim günü 1 gün suda beklettikten sonra toplu olarak saksılara ektim. Bu hafta sonu topraktan çıkarıp tek tek viyöllere almam gerekiyor. Ben sizlerden 3-4 hafta sonradan ekeceğim için; çimlenme oranı biraz daha düşük olabilir; ama yine de çimlenen o kadar neemi napıcam bilmiyorum Forumdan satarım herhalde
19 ekimde 5 saksıya toplu olarak (100er adet) ektiğim Neem tohumlarını bugün viyöllere aldım. Bugün itibariyle 13 gün olmuş. Kabuğu çatlak veya kırık olanlar hafif çürüme yapmışlar ancak genel olarak durumları iyi gibi görünüyordu. Henüz 10 gün olmasına rağmen yaklaşık 10 tanesi kök vermiş (kökleri henüz birkaç milim). Her birisini ayrı minik viyöölere aldım yaklaşık 500-600 tohum ekmiş oldum. 19 kasıma kadar çimlenmelerini bekleyeceğim. Şu ana kadar cam balkonda duruyorlardı (yani İstanbul ikliminde dışarıya göre daha sıcak). O kadar çok viyölü evde tutmam zor olacak ancak plastik kaplı çimlendirme kaplarına koydum; bunları üstüste koyabiliyorum; bir süre çimlenene kadar evin içinde kullanmadığımız tuvalete koymayı düşünüyorum, çünkü daha sıcak olacaktır orası. Çimlendikten sonra çimlenenleri hemen derin saksılara alacağım inşallah.

Bu arada ben sizlerden yaklaşık 1 ay sonra ektiğim için, çimlenme oranı daha düşük olacaktır diye bekliyorum. Sabırsızlıkla kaç adet çimlenecek bekliyorum.

Bu arada yurtdışından getirttiğim ancak hafif küflenmiş Jackfruitlerimi de çıkardım; çoğu çürümüş ama 2 tanesi yeşil renge dönüşmüş ama bir çimlenme belirtisi hala yok; inşallah çimlenirler..

karinca70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön