View Single Post
Eski 06-06-2007, 16:00   #4
Faruk Tuzcuoglu
Ağaç Dostu
 
Faruk Tuzcuoglu's Avatar
 
Giriş Tarihi: 01-03-2007
Şehir: Izmir - Karaburun
Mesajlar: 360
Yine KÖKLER

Bu konu çok önemli, en azından başlamadan önce önlemini bilmek açısından.
Tekrar gibi olsa da, daha önce yazdığım bir yazıyı aktarıyorum.


Küme köklü (Clumping) bambu toprak altından yavaş (az) ilerleyerek yeni sürgün verirler. Yürüyen köklü (Running) bambular ise türüne, toprağına ve iklime bağlı olarak yeraltındaki ilerleme hızlarında çok farklılıklar gösterir. Bazıları köklerini senede birkaç metre uzağa yollayabilirken, diğerleri uzun zaman içinde yaklaşık aynı bölgede kalır.

Küme Yumru Köklü Bambular
Küme yumrulu (clumping) bambular küme biçiminde yumrular oluşturduklarından ve fazla problem çıkarmadıklarından, ormanlarının dışında, insanlar tarafından da sevilirler ve büyüklü küçüklü bahçelerde yaygın olarak süs bitkisi olarak da yetiştirilirler.


Yürüyen Yumru Köklü Bambular
İhmal edildiğinde, zaman içinde yayılmacı olabilirler ve istenmedikleri bölgelere yayılabilirler. Yürüyen yumrulu (running) bambular yayılmaları ile ünlüdür ve dağılarak kendi ormanlarını oluşturma eğilimindedirler. Monopodial dirler ve aralarına başka bitki kabul etmezler. Büyük ekim sahalarında yıllar sonucunda karşılaşılan sonuç genellikle öngörülmemiş ve ihmal edilmiş bambu ormanıdır. Başka bir bakış açısı ile, başa çıkılamamış bir ekim alanıdır. Sonuç: Başa çıkılması zordur.

Bambu bir kere büyütüldü mü, onu artık, toprağı kazıp yer altı yumru kök ağını tamamı ile sökmeden ortadan kaldırmak mümkün değildir. Eğer bambu gerçekten kaldırılacaksa, bunun için bir alternatif de, ta ki yumrular tüm enerjisini kaybedinceye kadar tüm kamışları kesmek, ve bunun ardından defalarca yeşeren tüm tomurcukları her seferinde budamaktır, Eğer birkaç yeşil yaprağın fotosentez yapmasına izin verilse dahi, bambu yaşar ve yayılmaya devam eder.

Yürüyen kökleri engelleme yolları
Yürüyen köklü bambuların istenmeyen bölgelere yayılmasını engellemek için iki ana yol vardır.

Birinci metot, istenmeyen bölgeye giden yumruların budanması veya kesilmesidir, böylece bitkinin istenmeyen bölgeye kaçışı engellenir. Bu işlem toprak altının çeşitli aletlerle zaman zaman yoklanması ile olur. Yumrular genellikle toprak yüzeyine yakındırlar, bu nedenle ilkbahar ve sonbaharda olmak üzere, senede iki defa bunları kontrol edip budamak yeterli olacaktır.

Bazı türlerin yumruları, tipik bahçe çapalama derinliğinden daha derin bölgelerde bulunurlar. Bunları kontrol etmek çok daha zordur ve toprağı çok daha derin kazmak gerekmektedir. Düzenli bakım, istenmeyen yönlerdeki tüm gelişmelerin zamanında önlenmesi için en önemli faktördür. Kesilen yumru ortamdan uzaklaştırılmalıdır. Saçak şeklindeki kökler sonradan bambu bitkisi oluşturma yeteneğinde değildir.

İkinci metot çevresini fiziksel olarak sarmaktır. Beton ve levha şeklindeki HDPE plastik levhalar sıkça kullanılan malzemelerdir. Bunlar 75 ila 90 cm derine kadar toprağa gömülüp yumruları yukarıya yönlendirecek şekilde eğimli konuşlandırılır. Ne var ki bunlar da kesin çözüm değildir. Güçlü yumru kökler betona nüfüz edip onu parçalıyabilir, levhaları delebilir. Bu nedenle sıkı kontrol bu durumlarda da gerekmektedir. Diğer yandan, engellenmek bambuları mutsuz etmekte, engellenmiş babular sıhhatlerini kaybetmektedirler. Suyun, besinin (gübre) ve yer azlığı (darlığı) da bambuları sıhhatini olumsuz etkiler.

Faruk Tuzcuoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön