View Single Post
Eski 13-10-2008, 11:46   #1
Cumhur Tonba
Ağaç Dostu
 
Cumhur Tonba's Avatar
 
Giriş Tarihi: 07-07-2008
Şehir: EDİRNE-ANTALYA
Mesajlar: 11,395
Haşhaş Kökkurdu

( Ceuthorrhynchus denticulatus )

Erginler yaprakların alt kısmında beslenerek delikler oluştururlar. yapraklar delik deşik olmuş görünüm arz eder. Zarar. bitki 8 cm. boyda ve 10-12 adet yapraklı iken özellikle alt yapraklarda görülür. Yazlık ekim yapılan yerlerde bitkilerin daha dayanıksız oldukları saptanmıştır.

Esas zararı yapan larvalardır. Bitki kökünde, toprak seviyesinden 5-10 cm. aşağıda yüzeysel galeriler açarak, köklerin zarar görmesine neden olurlar. Zarar görmüş haşhaş bitkileri hafif bir rüzğar etkisiyle dahi kırılır. Kök siyahlaşır, yapraklar sararır, bitki zayıflar ve ölür. Kumlu, hafif topraklarda zararlının daha fazla olduğu belirlenmiştir.

Ergin böcekler 3.0-3,5 mm. uzunlukta, grimsi kahverengi, toprak rengindedirler. Çok hareketlidirler. Dokunulduğunda ölü taklidi yaparlar. Olgun larva boyu 6 mm. olup bacaksızdır. Başı koyu sarı. vucudu beyaz, tombulcadır. Yumurtaları oval şekilli, şeffaf, beyazımsı sarı renklidir.

Zirai Mücadelesi;

Kültürel önlemler: Erken kışlık ekim, çapa ile seyreltme ve münavebe yoğunluğun düşmesine neden olur.

Kimyasal mücadele: İlkbaharda M2 de en az 10 ergin görüldüğü zaman (Mart ortası Nisan ortası) ilk yumurtalardan önce uygulanmalıdır. Bu dönemde haşhaş bitkisi 4-6 çift yapraklıdır. 12-15 gün arayla iki ilaçlama yeterlidir.

Kaynak: Tarım Bakanlığı. Bitki Koruma El Kitabı
Ayrıntılı İlaç tavsiyesi için İl-İlçe Tarım Müd. başvurabilirsiniz.

 
Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön