Konu: Hoya obovata
View Single Post
Eski 08-10-2008, 23:18   #1
velveteen
Ağaç Dostu

velveteen's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2006
Hoya obovata

Aile: Asclepiadaceae
Anavatanı: Endonezya
Cins: Hoya
Tür: Obovata
Bitki Grubu: Sarılıcı-Tırmanıcı
Yer İsteği: Kısmen süzülen güneş ışığı ve hafif gölge
Su İsteği: Toprak kurudukça
Çiçeklenme Dönemi: İlk bahar ortası - Yaz boyunca
Üretim Metodu: Çelik, daldırma ve tohum
Yetiştiği Bölgeler: Astropikal bölgeler
Habitat: Çok yıllık, odunsu gövdeli, hızlı büyüyen

- Hızlı büyüyen, erken çiçeklenen, büyük yapraklı (6 ila 10 cm çapında) bir türdür.

-İlk bahar ortasi, yaz başına doğru çiceklenir. Çiçekleri yaklaşık iki hafta üzerinde kalır, tatlı güzel bir kokuya sahiptir.

-Patlayan tohum kapsüllerinden toplanılan tohumlar, saklanmaya dayanıksızdır, ilk fırsatta ekilmelidir.

-10 °-15 ° C'nin altındaki kış sıcaklıklarına dayanamaz, uygun sıcaklık 24 ° C'dir.

Kaynak 1
Kaynak 2

Bende denemelerimi sizlerle buradan paylaşayım isterim hem de farklı türler içinde başlıklar açılsın.

Şiparişlerim Şeker bayramı azizliğine uğrayarak tam 2 hafta sonra elime ulaştığından, özellikle ufak yapraklı olanlar biraz zarar görmüşlerdi ancak Obovata kocaman yapraklarıyla çok sağlıklı görünüyordu.

Kalın odunsu bir birleşim yeri vardı ve ben ordan ayırarak, diktim.

Bir parçaya toniplant köklendirme hormonu denedim. Diğer parçayı olduğu gibi diktim. Sonbahar köklendirme denemesi, hemde 2 hafta postada susuz geçen günler ardından. Tüm olumsuz koşullara rağmen güzel sonuçlar alırsam diye merakla beklemekteyim

Eklenen Resimler

Düzenleyen velveteen : 26-10-2008 saat 10:57 Neden: Diğer başlıkların formatına uygun olması için tür bilgilerini eklendi.
velveteen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön