View Single Post
Eski 01-07-2006, 16:56   #16
oktars
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-04-2005
"Biyolojik Yoğun Bahçecilik / Mini Çiftçilik (Biointensive Gardening / Mini Farming)
John Jeavons ve Ekoloji Aksiyon grubunun çalışmalarından doğan biyoyoğun bahçecilik diğer bir ifadeyle mini tarım; tek kişinin ailesi için gereken gıdayı tümüyle sürdürülebilir metodlarla, yenilenemeyen kaynaklara dayanmadan, toprak verimliğini koruyarak yetiştirmesini mümkün kılan bir üretim sistemidir (Jeavons, 1995). İngiliz bahçe kültürleri uzmanı Alan Chadwick bu akımın kavram ve pratiklerinin sentezlenmesi ve yayılımı konusunda çalışmıştır. Önemli bileşenleri toprağı çift işleme, yüksek tohum yatağı, yoğun dikim, kompost uygulaması,çoklu dikim ve sistem sinerjisi olarak özetlenebilir."

Yazının bu kısmı ilgimi çekti bahsedilen konuyu daha önce düşünmüştüm. Hatta uygulama için araştırma yapıyordum köydeki arazinin bir kısmını buğday ,diğer bakliyatlar , sebze ,meyva ,baharatlar bunun gibi ürünler için parsel parsel bölüp sadece kendi ailemizin ihtiyacını karşılamak için ekolojik tarım yapmayı düşünüyorduk. Hayali bile çok güzeldi ekmeğimizi ürettiğimiz undan yapacaktık. Pekmezimiz bağlaramızdan topladığımız üzümlerden bakliyatlar nohut mercimek fasülye yine bu araziden temin edilen ürünlerden olacaktı hatta eskizler bile duruyor bir taratma makinesi bulursam gönderirim.

oktars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön