View Single Post
Eski 30-06-2006, 08:57   #6
Selahattin Yılmaz
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Bir küpe delisi olarak küpelilerinizin gayet sağlıklı olduğunu söyleyebilirim.

Sizin sorunuz bana kalırsa suyunuzun aşırı kireçli olması. Kireçli suyla yaprakları da ıslatarak verdiğiniz sulama suyu yaprakların kuruması neticesinde kireç lekeleri oluşturuyor (Gönderdiğiniz resimden ben bunu algılıyorum). Elinizle sildiğinizde toz halde kireçler toplanır. Bence siz kaynamış soğumuş su kullanın. Veya kireçsiz farklı bir su kullanmayı deneyin. Bana kalırsa oksijenli su solüsyonu kullanmanız yersiz.

Torf kullanma olayına gelince. Torf organik bir bileşim olduğundan besin maddeleri açısından takviye yapılmamışsa fakir bir organik topraktır ancak bitki gelişimi için de gayet uygun bir ortamdır. Bitki gelişiminde kullanıldığında toraktan farklı olarak kendine has kuralları olan bir yetiştirme ortamıdır da aynı zamanda. Bu ortam içerisinde yetiştirilen bitkiler dışarıdan verilen bitki besinlerine çok iyi cevap verdiğinden bitki üzerindeki gelişme daha kontrollü ve hızlı olabilmektedir. Bu nedenle son yıllarda üzerinde yetiştirildiği bitkiye hızlı bir gelişme yapabilmesi hem de oluşturduğu pazar ve kendisiyle birlikte yeni pazarlar (Bitki besini satmak gibi) vs. açısından çiçekçiler tarafından tercih edilir hale gelmiştir. Pratik ve ekonomik bir yetiştiricilik olmasını istiyorsanız torf ile mutlaka bahçe toprağı ile karıştırılmalıdır diye düşünüyorum.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön