View Single Post
Eski 25-09-2008, 23:21   #1
MSaygin
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Pandora Yasemini (Pandorea jasminoides)

merhaba,

Adana Merkez Parkta gördüğüm muhteşem bir sarmaşık vardı, ne olduğunu sorduğumda Mine Hanım, Tekoma- Pandora Sarmaşığı(Tecoma ricasoliana, Pandorea ricasoliana, Podranea ricasoliana) olduğunu söylemişti.

Ben fidanlık fidanlık Tekoma ararken birinde Pandora sarmaşığını buldum hem de alacalısını.Eve geldim bir süre sonra çiçeklendi ama çiçekler parktaki gibi koyu pembe değildi."Farklı bir renk mi" diye düşünürken bir kaç gün önce internette aldığım sarmaşığı buldum, bu Pandora sarmaşığı (Podranea ricasoliana) değil Pandora Yasemini (Pandorea jasminoides, Bignonia jasminoides, Tecoma jasminoides) imiş

Forumda arama yapınca yine Mine Hanım'ın bu bitkiden de bahsettiğini gördüm.
Karinca70'in satış listesinde de mevcutmuş.Burada da satılıyor.

Bendeki bitkiden 2 fotoğraf ekliyorum;

Name:  pandora1.jpg
Views: 8426
Size:  67.8 KB
Name:  pandora2.jpg
Views: 7427
Size:  43.7 KB

Aşağıdaki sitelerde de daha fazla fotoğraf ve bilgi var.

Mesela şu sitede, şu sitede ve de şu sitede.

-2,-3 dereceye kadar dayanabildiği yazılı.Nemli ama drenajı iyi toprakları, büyük saksıları seviyor.Tam güneş istiyor, bahar başından yaz sonuna kadar çiçek açıyor.Üretimi çelikle oluyor.

Ben eve getirir getirmez 2 çelik almıştım, ikisi de kısa sürede tuttu, üretimi kolay görünüyor.Yazın sıcak günlerinde her gün bol bol suladım, toprağı nemli kaldı, balkondaki tüm bitkiler mantardan kırılırken bu bitki etkilenmedi.Çok hızla büyüdü, bu arada az az da olsa çiçeklendi.
Alacalı yaprakları çok hoş, görüntüsü etkileyici bir sarmaşık.

Daha kış geçirmedi ama Adana'nın yazına bayıldı ve keyfi çok yerinde diyebilirim.

Kerim Bey'den sipariş veren arkadaşlar ve önceden bu bitkiye sahip olanlar da tecrübelerini yazarlarsa iyi olur

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön