View Single Post
Eski 23-09-2008, 22:26   #11
ulus-barut
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-05-2008
sevgili dostlar,sizleri yeni farkettim,mesajların hepsini de okuyamadım ama bir selam mahiyetinde bazı deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.yanılgılarımı lütfen düzeltin.doğal olarak benim gözlemlerim bulunduğum yer kıbrıs içindir. kafkas ırkı bana göre oldukça uysal bir ırktır.onu rahatlıkla şehir içerisinde avlunuzda tutabilir,maskesiz balını alabilirsiniz. kısa zamanda çok bal toplar.ancak çok sıcaklarda (bulundugu yere göre ) bal toplamadan vazgeçebilir.kışın kıbrıs arısına gore yavrulama oranı düşüktür.ancak baharda çok çabuk çoğalır.çok sokucu kılıç arısından bahsetti bir arkTadaş bizimde burda kullandığımız isim aynidir veya ingiliz arısı dıyoruz öldukça sokucu bir arı cinsidir verimi yüksek ve çok oğul verir.o arılıktayken siz arılığa maskesiz giremezsiniz.hastalıklara çok dayanıklıdır.diğer arı ırklarıyla çalışmadım. ancak bizim yerli arısı dediğimiz kıbrıs arısından sizlere bahsedeyim. kıbrıs arısı sıcak iklime dayanıklı çok oğul veren.hastalıklara dayanıklı hırçın sayılabilecek bir arı cinsidir. bal verimi de oldukça iyidir. ancak mart,nisan aylarında oğul verdiği için verim düşer kıbrıs arısı oğul vermeye karar verdiği zaman onu oğuldan vazgeçirmek için çok uğraş ister.ancak bir de şu var dünyada nekadar saf ırk kaldi .kıbrıs için konuşacak olursak nisan ayında adadaki koleni sayısının büyük bölümü güzelyurt narenciye bahçelerine taşınır. haziranda tekrar herkes bölgesine veya dağa tülümbe balına(kekik türü bir süpürge otudur) kıbrıs arısı dıyoruz ama burda hertürlü arı cinsi var. bunlar birbirlerinden etkıleşmezlermi.

ulus-barut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön