View Single Post
Eski 23-09-2008, 16:12   #8
kamil35
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Servet bey, Ben izmir'de arıcılık yapıyorum. Ankara'nın şartlarını pek bilmem. Tahminim Kasım ayı sonuna kadar arı uçuş yapar sizin oralarda.. Burada 8 çıtalık bir arı için ballı 4 petek yetiyor. Çünkü burada ocak ayında bile arılar bazı günler çalışır. Size tavsiyem arının balını alın ve onu besleyin. 10-15 kg şeker onu ballı ve genç nufuslu olarak kışa sokacaktır. Çünkü bu besleme sonucunda arınız güzel yavru atacaktır. Arı Son yağmurlarla polende bulur. şurubu birebir yapın. Yemliğin üzerine şurup üstünde yüzen tahta çıtalar atmanız da arıların şurup içinde ölmesini engelleyecektir. Şurubu her gün ve 15 gün süreyle verirseniz. Verdiğiniz şurubu o gece bitirip bitirmediğine dikkat edin miktarı ona göre ayarlayınız.Arınız bahara çok sağlıklı olarak çıkar. Bu besleme ona bol yavru attırır. Haftada bir şurup vereyim derseniz istediğiniz yavruyu atmaz. Kışa girerken arınızda en az 15 kg bal olsun. Ben 15 kg dedim ama soğuk bölgede arı besleyen arıcı arkadaşlar yanlışım varsa lütfen düzeltin. Ne de olsa ben sahildeyim. Birde bu besleme sonucu arı yeterli poleni bulursa bu aşırı yavru atmasına sebeb olur. Şurubu birden keserseniz yeni çıkan yavrular mevcut balı tüketip arıyı balsız da kışa sokabilir. Kışa girmeden kovan içini iyi test edin.

kamil35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön