View Single Post
Eski 19-09-2008, 13:00   #1
omereser
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 02-05-2008
Şehir: Afyonkarahisar
Mesajlar: 132
Yaban Keçisi

Afyonkarahisar'ın Kaybedilmiş Bir Zenginliği–2:
YABAN KEÇİSİ
Yaban koyunu gibi yakın geçmişte, ilimizde ortadan kalkmış bir diğer hayvan da yaban keçisidir.
Yaban keçilerinin boyları 130–180 cm, ağırlıkları 50–85 kg kadardır. Renkleri kızıl-kahverengi arası olup yazın daha koyudur. Erkeklerde siyah şeritler ve sakal bulunur. Ayrıca erkeklerin geriye doğru hançer gibi kıvrılan ve150 cm kadar olabilen heybetli boynuzları vardır. Dişilerin boynuzları küçük olup en fazla 28 cm boyunda olur.
Yurdumuzda 3000 metre rakıma kadar olan dağlarda yaşarlar. Genellikle ulaşılması güç, bodur çalılarla kaplı, sarp kayalıkları tercih ederler. Yaşlı bir dişinin liderlik ettiği sürüler halinde dolaşırlar.
Anadolu’da en batıda Datça Yarımadası’ndan başlayarak, Batı, Orta, Doğu ve Güneydoğu Toroslarda yaşamışlardır. Ancak günümüzde çoğu yerde ortadan kalkmıştır. Batı Anadolu’da en kuzeyde yaşadığı yer Maymun Dağı’dır. Bu dağ, Dazkırı ilçemizle Denizli’nin Çardak ilçesi arasında uzanır. Yaban keçileri, Maymun Dağı’nda 1970’lere kadar görülmüşlerdir. Dazkırı ilçemizin, Maymun Dağı’na yakın olan Sarıkavak, İdris, Hisaralan gibi köylerinde, yaban keçisi biliniyor olsa gerektir.
Yaban keçisi geçmişte, Maymun Dağının 15 km güneybatısında bulunan İnceler Kasabası’nın (Denizli) dağlarında da yaşamıştır. Bu hayvanı gençliğinde avlamış olan Osman DANGIÇ, hâlâ hayattadır. Günümüzde yaban keçisinin en iyi bilindiği yer, Antalya-Düzlerçamı’dır. Burada alageyikle beraber koruma altına alınmıştır. Düzlerçamı’nda av işletmeciliği de yapılmakta olup sayıları arttıkça, yabancı turistlere döviz karşılığında avlatılmaktadır. Torosların en heybetli olduğu Adana’nın Pozantı ilçesinde de yaşar. Burada bir dinlenme tesisinde, doldurulmuş iki yaban keçisi vardır.
Son zamanlarda bazı dağlara, yeniden yaban keçisi salınıyor. Maymun Dağı’na bitişik olan Beşparmak Dağı’na da bırakılmıştır. Belki de ilerde sayıları artar ve Maymun Dağı’nın sarp sırtlarından Acıgöl’ü seyrederler…
Kaynak: Ali DEMİRSOY “Yaşamın Temel Kuralları cilt:3 kısım:2 Omurgalılar.”


Düzenleyen omereser : 15-05-2011 saat 22:14
omereser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön