View Single Post
Eski 26-06-2006, 21:33   #8
ceratonia
Ağaçsever

ceratonia's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2006
ezel29 umarım fidanların dikimini gerçekleştiren arkadaşlarınız dikim tekniğine uygun hareket etmiştir.ama bunun yanında fidan kaliteside önemli bir etkendir.

mesela kök ve gövde dengesi olmayan bir fidan sıkıntı verebilir.dikim çukurunun genişliğive derinliği dahi tesir eder fidanın gelişimine özellikle ilk yıllarda...evet bitkinin kendini toparlaması için gübre uygulaması önemli bir faktör...

tecrübeyle sabit bir anekdot aktarıyım;bu nisan ayında 1000 m. rakımdaki yayla evinin önünde bir yere 3 adet fidan çukuru kazdım ilk 2 sinde performansım gayet iyiydi derinlik genişlik yeterliydi,3. çukurda bu gayreti gösteremedim ve üstelik killi bir tabaka rastladı,onuda kullandım ama neyse şu an 3 fidanda iyiler fakat ilk 2 si oldukça neşeli ve coşkulu,yüzleri gülüyor...diğer 3. ise oldukça sıkıntılı belli,sürgünleri daha cılız ve daha kısa...geniş ve derince bir çukur gibisi yoktur...

eğer sizi çok üzüyorsa bu fidanlar mazı ve servi için rahatlıkla söyleyebirim ki alın elinize makası budayın fidanı eğer kıyabilirseniz ama şekilli şemalli olsun...erguvan yapraklı bir tür onda toprağa yakın bir seviyeye kadar 1-2 tomurcuk bırakın gerisini budayın gitsin daha güçlü gelir...bu bir tavsiye sadece...

gübre şerbetini güvercinden temin ederseniz 1lt.liktoprak materyali için 1 adet güvercin dışkısını baz alalım...yani sizde temin ettiğiniz fidan yeni dikimse kabın boyutlarını hatırlayın ve ona göre adeti belirleyin...ya da boyuna ve gövde çapına göre kıyaslayın...

bunu suda eritirsiniz ve dengeli verirsiniz...koyun gübresi içinse m2 'ye 3kg dan tavsiye edebilirim...ama özellikle belirteyim yanmış hayvan gübresi kullanın (yani güneşte 4-6 ay kadar beklemiş organik maddesini salmış).

kimyasal gübre ile organik gübreyi birarada kullanmayın eğer kullanacaksanız da aradan şöyle bir 15 gün geçsin...

bütün ağaçlar besin isterler o nedenle hepsi için geçerli olur
sedir ve ladini budamasanız iyi olur ama belki mutedil bir şekilde alt dallar...

Düzenleyen malina : 26-06-2006 saat 23:49 Neden: paragraf gerekiyordu...
ceratonia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön