View Single Post
Eski 14-09-2008, 03:54   #15
cemboa
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
Ben yukarda belirtilen bir öneriye sıcak bakmıyorum.Hazır alınmış bonsai ile yarışmaya katılmanın, yarışmanın aslından ruhundan ve amacından uzaklaşılması anlamına geleceğini düşünüyorum.Benim çokca bonsai adaylarım olduğu gibi hazır alınmışda var.Üstelik ben üzerinde çalışarak boyunu 1/3 oranında arttırdım.Yani alındığı gibi değil üzerinde benimde çalışmam var.Ama yarışmaya hazır alınmışlar girerse kendi emekleriyle yıllarca üzerinde çalışma yapılan bonsai veya adaylarına haksızlık olur.
Birde deneyimli ve acemilerin katılacağı ağaçlara kriteler getirmeyede sıcak bakmıyorum.Örneğin benim bonsailerimin içinde 5 senedir çalıştığım ağaçlarım var bonsai formunu aldı ama ben gövde kalınlaşsın diye bonsai saksısına almadım.Bonsai saksısına almadığım için deneyimli kategorisinde yarışamayacığım anlamınamı gelicek.Öte yandan bonsai saksısına aldığım ağacımda var.O zaman şöyle bir karışıklık çıkacak, benim hem deneyimli hemde acemi yarışmasına katılmam gerekicek.Ama yapılmış yarışmalarda uygulandığı gibi devam ederse herkes kendi kategorisini seçer juride acemileri kendi içinde deneyimlileri kendi içinde değerlendirip kendi yorumlarıyla birinciyi seçerler.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön