View Single Post
Eski 25-06-2006, 00:51   #7
ade1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-06-2006
birinci cok tesekkurler ikinci yamadori alirken bir sans aliyoruz,butun hayitimda 15/17 tane yamadori kaldirmistim,veya kaldirmak icin yardim etmistim ve onlar dan 4/5 tane olmuslerdi,bu yamadori olur ve bazen onlarla aci cekiyoruz,bu yamadori bonsai olur her agac yasamiyorlar,gecmiste birkac cok guzel agac kaybettim.
Bir sene bekleyecegim cunku eger bir agac dogada uzun zaman yasiyorsa,onun koku uzun olacak.agaclar surekli yeni yerleri yemek icin arastiriyorlar ve bu is yapmak icin uzun kok(genelde bir tane)uzatiyorlar,bu uzun koku yamadoriyi alinca,aletlerimiz ile kesiyoruz topraktan kaldirmak icin yani,o yuzden agac yeni kucuk kok vermek icin zaman lazim.

Insanlar bazen ardiclari bir kisin yapraklarini doken agaclar gibi ardic ayni buyuyor dusunuyorlar,ama oyle degil.Mesela erken yazinda bir maple(acer)tum yapraklari aliyoruz yeni kucuk yapraklar verecek,eger ardici ayni yaparaz o agac olecek,kesinlikle olecek,cunku ardincin yapraklarina ozsu lazim,baska agaclar adepte olabilirler,ve yeni yapraklar verebilir.ardicin yapraklarini kucuklemek istiyoruz cimcikliyoruz(pinch),eger o yapraklari makasla kesiyoruz kimyasal yapraklar dan ve kimyasal celik ten karsiyi geliyor,ve yapraklari kestik ten sonra yapraklari ilestirmek icin ozsu gonderecek,ama kimyasal celik makas tan bunu engel ediyor bu yuzden yapraklar ilestirmiyorlar,
umarim anlattim?
ade

ade1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön