View Single Post
Eski 04-09-2008, 17:27   #18
bonsaisan
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Sayın cemboa

Ülkemizde Türkçe bir bonsai kitabı bulmak şu anda zor.
Bu konuya forumlarda zaten değinmişti.

Ben bir bonsai kitabı yazdım.
Bu kitab hem benim tecrübelerimin hemnde yabancı kaynlardan alınan tecrübelerin harmanlanmış bir bütünüdür.

Lakin bu kitabı bastırmak ve satışa çıkarmak için gerek bir çok uzuzn bir yol var.

Öncelikle düz yazı halinde olan bu yazıların mizanpaj olrak düzenlenmesi.

Bsılaçak kitabın boy formatına göre tasarımı.

Kitabda kulanılaçak görsel anlatım fotoğrafları yahut çizimleri.

Eğer bu fotoğraflar istenilen kalite ve nitalikde değil ise kitabı alan bonsai dostu hayalkırklığına uğrar.
Bu kitabda kulanılaçak görsel fotğrafların baskı kalitesinde clipart katolaklardan satın alınması ki özel olrak bonsai ile ilgili karelerib telif hakkı inanılmaz maliyetlidir.

BU yüzden kitabı bastıraç ben olaçağım için mesleğimde reklam fotğrafçılığı olduğu için bu işe başladım lakin her uygulamanın yapılması ve gözlemlenmesi için uygulamanın yıl içinde ki yapım zamanı ve uygulamanın sonuçunu göstermek adına alınaçak fotğrafın uygun zaman ve koşulda çekimi gerçekleşmeli budaşu anda benim için zor oluyor.

Diğer bir konu kitabın matbaa da basım için ödeneçek bedel ki bu fiyatın içinde tasarım bedeli renk ayrım ve film çıkışı bedelleri yok.
Ayrıca kitab basılaçak ise bir takım onaylarında alınması gerekiyor.
Bu ülkemizde basılan her yasal kitab için geçerli.
BU konuda sponsor bulunduğuda belki bu işlemler biraz daha az maliyetle oluşa bilir.

Ama bu oluşumun sürmesi uzuzn bir süreç alıyor.

50 sayfalık mat kuşe 180 gr A4 boyutunda bir kitabın 1000 adet basımı bu gün sadece kağıt olarak bile inanılmaz maliyetli.

BU yüzden Türkçe bir basılı kitab yakın zamanda pek kitap satıçılarında buluna bileçek bir şey değil.

Ama birebir bir yabancı kaynakdan ceviri bulma olasılığınız var.Ama burada ki konu ve içerik oluşturan görsellerin kullanılması yasal açıdan sakınçalıdır.
Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön