View Single Post
Eski 02-09-2008, 13:28   #73
praecox
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi The_Mad_Mush Mesajı Göster
Tamam güzel diyorsunuz teşekkür ederim bilgiler için ama ben bu tazelik konusuna tekrar değinmek istiyorum. Yani demek istediğim misal 10 tohumun 10'uda aynı hasat mahsülü ve aynı tazelikte olsa ve tüm şartlar aynı olsa bile mi çimlenme %50 lerin altındadır? Yani her bir tohum ayrı ayrı yapısal değişiklik mi gösterir? Biri şartlar uygun olduğu takdirde çimlenmeye müsaitken diğeri aynı şartlar altında çimlenmeye yatkın olamayabiliyor mu? Öyle bir lüksleri varmı bu geleceğin canavarlarının
Bu nebati canavarların öyle de böyle de bir sürü lüxü, kaprisi var.

Olmasalardı zaten hep dediğim gibi her evde her ahırın bir köşesinde Sarracenialar Dionaea'lar biolojik sinek ilacı gibi bakılırdı.
Üç noktada kaprislerinden taviz vermezler.
  1. Torf, yani saksı harcı
  2. Su,
  3. Güneş

Çimlenmede bebekten de daha nazlılardır. İstedikleri gibi istedikleri oranda çimlenirler. Keyfleri bilir. Elbette hasat ve saklama koşulları bu olayda doğru orantılı bir etki gösterseler de. Bazen hakkaten de keyfleri bilir gibi geliyor bana.Çimlenme ve gelişim dönemlerinde çok nazlılardır.

Şaka bir yana bu konuda çok şey yazıldı biraz onları da okursanız bu oranı yüksek tutmanın yöntemlerini şekillerini de bulacaksınız.
Özelikle türe bağlı başlıkları iyice bir inceleyin.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön