Konu: zencefil
View Single Post
Eski 31-08-2008, 22:34   #17
tore0001
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2007
Merhaba arkadaşlar,
Ben de 2 senedir İstanbul Ağva'daki bahçemde Zencefil yetiştirmeyi deniyorum. Geçen sene uzun süre saksıda yetiştirip oldukça geç bir dönem dışarıya dikmiştim. Pek başarılı sonuç aldığımı söyleyemem. Sanırım biraz fazla güneş aldılar ve yeterince büyümediler ama ölmediler de. Bu sene diktiğim yeri fazlaca torflayarak toprağı hazırladım ve direkt ekim yaptım. Yer seçiminde daha az güneş alan bir yer tercih ettim. Bahçem bir dere kenarında olduğu için yazın en sıcak döneminde bile özellikle akşamları oldukça serin oluyor. Ama nem açısından olumlu şartlar sağlıyor.
Bu sene de çok genişleme göstermediler ama geçen seneyle kıyaslanmayacak kadar boylandılar. Sanırım yumrular da büyüyor. Geçen sene yaptığımı sandığım bir hata da erken bir dondan korkarak, saplar henüz kurumadan yumruları sökmek oldu. Bu sene tamamen kuruma gerçekleşene kadar beklemeye niyetliyim. Hatta bir tanesini toprak altında bırakıp deneme yapacağım. Herhangi bir şekilde ticari yetiştirmenin hele İstanbul'da yapılamayacağı kesin, ama geçen sene kanalarımı sökmediğim halde bir tanesi bile donmadı, pek çok tropiğin umulandan daha dayanıklı olabildiği de gerçek. Bakalım,göreceğiz...

tore0001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön