View Single Post
Eski 25-08-2008, 17:18   #58
E®TY
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2005
Ewet bunun faydası şudur. Hem kurumuş olan ibreleri gövdeden temizlemiş olacaksınız görüntüsel güzelliği değişecektir sizin içindir bu. Hem de bitkilerde kurumuş yaprak dal ve ibreler zarar verilmeden temizlenir. Bunun nedeni bitkinin kendisini daha az şartlarda zorlamasıdır. Kuru olan ve kurumakta olan kısımlar sürekli su ve besin ihtiyacı duyar. Bitki biolojisi gereği bu kısımlara bakma ve tedavi etme isteği duyar. Bu da yaşamsal fonkisyonlarını oraya yönlendirmesi demektir. Bitkinizde bunların olmaması bitkinin bu tip bi istek duymaması ve kendini iyi hissetmesini sağlar. Bitkilerde en çok kaynaklanan sorun strestir. Bu stres faktörlerini bitki uzaklaştıramazsa daha çok strese girer. Ayrıca kuru ibreleri temizlerseniz kendini (kuru ibre yerlerini) yenileme isteği doğacaktır. Bitkinin bu isteğini siz kimi yerlerde ibre kimi yerlerde sürgün olarak göreceksiniz. Ayrıca kurumuş ibreler arasında var olan yeni sürgünler daha iyi beslenme fırsatı yakalamış olacak. Bu da yeni çıkan sürgünlerin yaşama şansını ve bireysel kuvvetini arttırır.
Soru sormanız konusunda bir sıkıntı görmüyorum yeter ki yardım edebileceğim konular olsun gerisini problem etmeyin. Çok klasik olacak ama bilgi paylaştıkça değerlenir. Hele ki aşığı olduğum bir bitki hakkında ise bu bana daha çok zevk verir.
saygılarımla

E®TY Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön