View Single Post
Eski 25-08-2008, 15:29   #50
gravel
Ağaç Dostu

gravel's Avatar

Giriş Tarihi: 28-07-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi E®TY Mesajı Göster
Selam Gravel,
Ela'nın da dediği gibi farklı bir alt tür arokarianız var. Sorununuza cevap verebilmem için bir kaç sorum olacak yanıtlarsan yardımcı olmaya çalışabilirim.
*En son ne zaman saksı değişimi yaptınız?
*Sulu gübre kullanmayı hiç kestiniz mi ve ne kullanıyorsunuz?
*Saksı toprağı olarak ne kullanıyorsunuz?
*Gün içinde güneş alıyor mu alıyorsa güneşlenme süresi nedir?
*Yapraklarına su uyguluyor musunuz?(sprey şeklinde yıkama)
bunlara yaklaşık cevaplar vermeniz yetecektir sanıyorum.
* En son saksı değiştirilme işlemi 5 seneden fazla sanıyorum. Ben ortalarda yoktum o zaman
* Herhangibir gübreleme uygulanmıyordu, son 1 aydır sulu gübrelemeye başladım.
* Sanıyorum son saksı değişiminden sonra toprak değişimi de olmamış. Ya da ilaveler yapılmış. 3-4 ay önce üst kısım toprağını kipadan aldığım torf ilavesiyle değiştirip, harmanladım. (Çok ayrıntısını bilemiyorum ama marketlerde satılan 10ltlik 20 ltlik poşetli torflardan. Heidi markaydı galiba). Bir miktar pomza ilave ettim ve onu da karıştırdım.
* Gün içinde direk güneş almıyor ama saat 1den saat 6-7ye kadar direk güneş alan bir pencere önünde. Tülle direk güneşin girmesini engelliyorum. Aydınlık bir yerde bulunuyor diyebilirim.
* Son 3-4 aydır oldukça sık spray uygulamaya çalışıyorum. Sabah 6-7 arası işe çıkmadım eşim uyguluyor. Akşam 7den gece 12-1e kadar 2-4 kez ben uyguluyorum.

Kendisiyle aynı evde yaşamaya başlayalı yukarıda yazdığım şeyleri uyguladım, o da buna cevap verdi. Yaprak döküyordu durdu. Yeşillendi, yaprakları uzadı.
Ama gene de bilen birisinden yaptıklarımın doğruluğunu ve başka yapabileceğim şeyler var mı diye öğrenmek istiyorum.
İlginiz için şimdiden çok teşekkürler sevgili E®TY

gravel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön