View Single Post
Eski 24-08-2008, 13:10   #27
Lilium
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi calatli Mesajı Göster
sayın lilium
tabiattan çok fazla olmayan miktarda soğan ve kandillerinin meyveye dönüşmüş hallerinden bahsediyorum. Yaklaık 20 kök soğan belki 15-20 kapsül kadar da tohumları topladık. Yasak ama biz nasıl çoğaltacağız bununla ilgili yasal toplama yolu nedir hangi yolları izlemeliyiz? soğanlar bu sen toplandı ve dış dişlerden koparıp biraz nemlendirdim 15 gün kadardır bekliyor ama soğan vermedi. açıkta bekletiyorum. toprağa mı gömmeliyim? teşekkürler.

Daha önce yazmıştım toğumla üretim konusunda galiba okumadınız,

Çoğaltma konusunda lilium candidum'un üretimi ve ihracatı serbest doğadan toplanması yasak bir türümüz.
Üretimi serbest olduğu için bir çok kişi bunun üretimini ve satışını yapıyor, bir taneside benim.

Üretimini yapan kişilerden temin edip üretebilirsin.
Topladığınız soğanlara gelince, doğadan toplanan soğanlar yeterli besin alamadıkları için, yeterli besin depo edemezler, pulları zayıf besin olarakta zayıf oldukları için iyi sonuçlar alamazsınız.

Küçük soğanlardan pul alınmaz alınsada yavru soğan yapmaz. Pulu alıncak soğanlar en az üç yıllık ve çevre genişliği 18cm üstü düzgün iyi gelişim gösteren soğanlar olmalı. İyi gelişmiş iyi besin depolamış dış pullardan alınır.

Pulları ıslamayınız, kumlu toprağa 2cm arayla dikine gelicek şekilde ekiniz, üzerini 5cm toprakla kapatınız, haftada bir hafif nemlendiriniz.

not: Çok açele etmeyiniz daha onbeş gün olmuş belkide yazdığınızda 10 günlüktü.
Doğa boyacı küpü değil ya.

Düzenleyen Lilium : 27-08-2008 saat 01:10
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön